Program Pegasus cílil na několik světových lídrů. Tajné služby sledovaly i prezidenta Macrona

Čísel pro sledování špionážním programem Pegasus bylo 50 tisíc. Marocké tajné služby si v roce 2019 vybraly ke sledování telefon francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Sledováno bylo také telefonní číslo iráckého prezidenta Barhama Sáliha. Mezi potenciální cíle sledování patří tři prezidenti, deset premiérů a králů. Izraelská firma NSO Group, která program Pegasus vyvinula, zatím informace amerického deníku nekomentovala.

Washington/Paříž/Bagdád (Aktualizováno: 0:04 21. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajné služby sledovaly telefonní číslo francouzského prezidenta Emmanuel Macrona

Na seznamu 50 tisíc čísel vybraných pro možné sledování v případu špionážního programu Pegasus byl také francouzský prezident Macron | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

List Le Monde v úterý napsal, že marocké tajné služby vybraly v roce 2019 ke sledování telefonní čísla francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a 15 členů tehdejší vlády včetně premiéra Édouarda Phillippa. Pařížská prokuratura v této souvislosti zahájila vyšetřování.

The Washington Post napsal, že nebylo možné určit, zda byl telefon iríckého prezidenta Sáliha špionážním softwarem skutečně infikován, či nikoliv. Jasné není ani to, zda se o to někdo nepokusil.

Iraqi president on list for potential Pegasus surveillance - Washington Post reut.rs/36SVZq5

23:55 – 20. 07. 2021

17 29

Server The Guardian v úterý informoval, že se na seznamu objevilo celkem 14 hlav států nebo šéfů vlád, mimo jiné jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, pákistánský premiér Imran Chán, někdejší libanonský premiér Saad Harírí nebo marocký král Muhammad VI.

Vlády mnohých zemí údajně špehovaly novináře. Používaly k tomu program izraelské společnosti

Číst článek

Na uniklém seznamu jsou vysoce postavení politici, diplomati nebo šéfové armád ze 34 zemí, píše britský list. To, že se na seznamu nějaké telefonní číslo objevilo, ovšem neznamená, že se do něj někdo skutečně skrze Pegasus naboural, nebo se o to pokusil, poznamenal The Guardian.

Zjištění listu The Washington Post, The Guardian a Le Monde jsou součástí širšího skandálu, který vyvolalo o víkendu odhalení mezinárodní skupiny médií. Novináři se díky neziskovým organizacím Forbidden Stories a Amnesty International dostali k souboru 50 tisíc telefonních čísel, které údajně zákazníci NSO Group uvedli jako možné cíle sledování skrze její produkt Pegasus.

Podle závěrů mezinárodní investigace byli mezi potenciálními cíli mimo jiné novináři v Indii, Mexiku, Francii či v Maďarsku. Na uniklém seznamu se objevila rovněž čísla obhájců lidských práv nebo právníků. Analýza malého vzorku telefonních čísel pak údajně ukázala, že v telefonech skutečně byly stopy po použití špehovacího programu.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme