Spis Gorila odhaluje prostředí slovenské korupční džungle

Slovenská policie vyšetřuje podezření kolem takzvaného spisu Gorila. Dokument, který se loni v prosinci objevil na internetu, má údajně dokazovat propojení politiky a zájmových skupin. Slovenská vláda už také odvolala vysokou státní úřednici, která měla být také na výplatní pásce finanční skupiny Penta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokument Gorila odhaluje údajné propojení slovenské vlády se zájmovými skupinami | Zdroj: ČTK

Spis Gorila je údajným přepisem odposlechů u jednoho bratislavského bytu, kde se měli setkávat slovenští politici se zástupci finanční skupiny Penta. Kromě politiků tam měli být také vysocí státní úředníci.

Kdyby se podezření potvrdila, šlo by zřejmě o největší korupční skandál v novodobé slovenské historii. Policie ani média ale zatím nezveřejnila žádný důkaz, že by dokument s krycím názvem Gorila byl skutečně pravý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger ve Světě o jedné

Dokument naznačuje, že v období druhé vlády Mikuláše Dzurindy mezi lety 2002-2006 docházelo ke kontaktům politiků se špičkami česko-slovenské finanční skupiny Penta. Politici měli jít Pentě na ruku například při privatizaci nemocnic.

Ve spisu Gorila figuruje i jméno dosavadní šéfky Fondu národního majetku Anny Bubeníkové. I když jí nikdo korupci neprokázal, už jen kvůli podezření ji slovenská vláda včera preventivně odvolala z funkce. Všichni potenciální korupční aktéři pravost spisu Gorila odmítají.

Tomu, aby se pravost dokumentu ověřila, brání především to, že neexistuje archivní zvukový záznam odposlechu. Podle zákona musí tyto záznamy musí slovenská informační služba po několika letech zničit.

Vojtěch Berger, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme