Spíše než korupce Lužkova položily spory s Medveděvem a Putinem
První stránky ruských médií dnes plní úvahy a spekulace o příčinách sesazení dlouholetého moskevského primátora a jednoho z nejvýraznějších ruských politiků Jurije Michajloviče Lužkova. Zásadní zřejmě tkvěla v osobní i politické rozepři s prezidentem Medveděvem.
Odvolání starosty Lužkova se očekávalo vzhledem k negativní kampani, kterou proti němu v poslední době vyvinula ruská státní televize.
„Jedna z reportáží byla o zácpách v Moskvě, kde řidiči sedící dvě hodiny v zácpě nadávali na Lužkova. On naopak Moskvu po dopravní stránce pozdvihl, dobudoval a zrekonstruoval obrovský obchvat, zrekonstruoval další silnice, vystavěl nové,“ obhajuje bývalého starostu Martin Dorazín ze zahraniční redakce Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál.
Redaktor Martin Dorazín v rozhovoru pro Svět o druhé o okolnostech odvolání starosty Lužkova
Je zřejmé, že Lužkov si nepadl do oka s prezidentem Medveděvem, i když se to oba snažili několikrát navenek zahladit. Medveděv se s ním odmítl po odvolání sejít.
„Rusové si říkají, ať už tam bude kdokoli, vždy bude krást. Zpočátku působil dynamickým dojmem, jevil se spíše jako podnikatel, který ví, co Moskva potřebuje,“ vzpomíná Dorazín.
Částečně se mu podařilo vytvořit z Moskvy dynamickou metropoli evropského typu. Moskva se za jeho starostování změnila k nepoznání, a to jak v pozitivním, tak v negativním smyslu.
„V Moskvě jsou zkorumpovaní všichni, ona produkuje devadesát procent financí pro celé Rusko. Je jednoduché pro politiky se k tomu dostat a zároveň je jednoduché je sesadit, protože jsou obvykle v něčem namočení, pokud se stanou nepohodlní,“ informuje Dorazín.
Během letního smogu na dovolené
Poslední opodstatněná kritika Lužkova se týkala nedávných letních požárů, které Moskvu sužovaly. Lužkov podle mnohých situaci nezvládl, měl činit opatření na zmírnění dopadů požárů, hlídat vypuknutí případných sociálních nepokojů a přitom v Moskvě vůbec nebyl, nevrátil se z dovolené.
Dorazín se domnívá, že poslední kapkou byla Lužkovova snaha vrazit klín mezi Medveděva a Putina a profitovat z toho. Oba vrcholní politici se ho proto rozhodli odstranit.
Úřady ohlásily kroky proti korupci
I přes jasný politický kontext by mohlo odvolání Jurije Lužkova vyústit v právní bitvu. Ruští vyšetřovatelé potvrdili, že prověřují podezření z korupce na magistrátu za Lužkovova působení.
Podle šéfa ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina zahájil výbor ještě před starostovým odvoláním čtyřiadvacet trestních řízení proti úředníkům magistrátu, v devíti případech se stíhání týká členů moskevské vlády.
Dočasný šéf radnice Vladimir Resin mezitím naznačil možnou změnu některých sporných projektů, prosazovaných Jurijem Lužkovem. Zároveň přijal rezignaci dosavadního zástupce starosty Aleksandra Rjabinina – toho policie už od března vyšetřuje pro podezření z přijetí úplatku. Radnice ale až dosud tvrdila, že krocích úřadů nic neví.
Lužkova odvolal prezident Dmitrij Medvěděv se zdůvodněním naprostou ztrátou důvěry. Čtyřiasedmdesátiletý Lužkov vládl Moskvě osmnáct let – za prezidentů Borise Jelcina, Vladimíra Putina a Dmitrije Medveděva.