Spisovatel Vojtěch Zamarovský byl podle slovenského deníku SME agentem StB

Podle slovenského deníku SME byl proslulý spisovatel a popularizátor historie Vojtěch Zamarovský agentem Státní bezpečnosti. Deník se odkazuje na archiv bezpečnostních složek v Praze a na Národní slovenský archív.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

StB .. logo | Foto: Archiv

Zamarovský podle dostupných dokumentů spolupracoval s StB od roku 1962 a dostal za to několikrát i finanční odměnu. SME cituje z mnoha písemných dokumentů a uvádí, že Zamarovský jako významný historik hojně cestoval na západ především do Řecka a Egypta, kde měl za úkol vyhledávat vhodné typy na další rozpracovaní.

V roce 1977 se stal Zamarovský agentem rozvědky pod krycím jménem Závoj. Deník Sme také píše, že po vypuknutí Slovenského národního povstání vstoupil Zamarovský do pohotovostních oddílů Hlinkovy gardy.

Jako spisovatel byl Zamarovský nesmírně plodný. Překládal ze čtyřech jazyků a byl asi nejznámějším popularizátorem historie starověku v Československu.

Spisovatel zemřel před třemi lety v Praze.

Přečtěte si také:
Ústav pro studium totalitních režimů otevírá digitální archiv
Na internetu bude zveřejněn seznam lidí, o které se zajímala StB
Šéf UniCredit Bank a České bankovní asociace Kunert spolupracoval s StB
Slovensko: Historici odhalili zničení stovek dokumentů komunistické kontrarozvědky

Ľubomír Smatana, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme