Spisovatelé vyzývají Čínu, aby propustila Liou Siao-pa

Více než stovka spisovatelů a aktivistů z celého světa vyzývá čínský parlament k propuštění disidenta Liou Siao-paa. Toho komunistický režim poslal za rozvracení republiky na 11 let za mříže. Osvobození autora Charty 08 nominovaného také na Nobelovu cenu míru, už dříve požadovaly například Spojené státy nebo Evropská unie včetně českých chartistů a exprezidenta Václava Havla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

"Okamžitě propusťte Liou Siao-pa, a to bezpodmínečně," vzkazují šéfovi právě zasedajícího čínského parlamentu světoznámí spisovatelé, mezi nimi i jihoafrická nositelka Nobelovy ceny za literaturu Nadine Gordimerová, britský autor Salman Rushdie i čínský prozaik Ma Ťien.

Podle nich se odsouzený disident nedopustil ničeho, co by odporovalo ústavě Čínské lidové republiky. Pekingu už ale dříve odpověděl, že jde o verdikt nezávislé justice a všechny výzvy za propuštění Liou Siao-pa označuje za vměšování do vnitřních záležitostí země.

Bývalý profesor je spoluautorem Charty 08, požadující především politické reformy zajištění svobody projevu i víry a také nezávislé soudnictví.

OSN se také zajímá o dalšího čínského disidenta, který před rokem beze stopy zmizel. Známý právník Kao Č'-šeng, který zastupoval Ujgury, Tibeťany nebo členy hnutí Falun Kung, přitom nebyl oficiálně obviněn. Výbor OSN pro mučení teď chce po Pekingu přesné informace o jeho osudu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme