Spisy o Wałęsově spolupráci s tajnou policií jsou prý autentické

Dokumenty dokazující spolupráci Lecha Wałęsy s komunistickou tajnou policií jsou podle polských historiků autentické. Ředitel Institutu národní paměti prohlásil, že v dokumentech je i Wałęsův podpis. Samotný Wałęsa však pravost dokumentů zpochybnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předák zakázaného hnutí Solidarita Lech Walesa na snímku z roku 1981 | Zdroj: ČTK

Bývalý vůdce Solidarity a prezident spolupráci dlouhodobě popírá a v minulosti ho očistil i soud.

Složky údajně dokazující opak chtěla Institutu prodat vdova po posledním komunistickém ministrovi vnitra Czeslawu Kiszczakovi. Úřady jí ale dokumenty zabavily.

Wałęsa podle nich byl informátorem komunistické tajné policie v sedmdesátých letech. Měl krycí jméno Bolek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spisy o spolupráci Lecha Walesy s tajnou policií jsou prý autentické. Informaci uvedl do souvislostí analytik z Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj

Lech Wałęsa, který je na návštěvě Venezuely, na mikroblogu pravost dokumentů zpochybnil. Kdyby existovaly, nebylo by je prý potřeba falšovat. Narážel tak na dřívější odhalení, že Bezpečnostní služba v 80. letech proti němu připravovala podvržené dokumenty, včetně jeho podpisu.

O údajné spolupráci nositele Nobelovy ceny míru s tajnými službami se v Polsku mluví už přes 20 let. I přes očisťující rozhodnutí soudu nadále považují bývalého prezidenta jeho odpůrci za informátora.

Wałęsa pro ČRo: Bylo dobře, že jsme V4 dali dohromady. Jestli bude prospěšná, vydrží

Číst článek

mkp, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme