Evropa se nesmí potopit do nacionalistické bažiny, říká rakouský exkancléř Kern. Chce do Evropského parlamentu

Předseda opoziční Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) a bývalý kancléř Christian Kern oznámil, že bude lídrem kandidátky své strany pro volby do Evropského parlamentu. Po volbách, které se uskuteční v květnu příštího roku, se hodlá funkce předsedy SPÖ vzdát. Kern tak potvrdil informace rakouského tisku o svém chystaném odchodu z čela rakouských socialistů.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Kern během tiskové konference

Christian Kern | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Podle Kerna je nyní důležité zachovat evropské dědictví a nedovolit, aby se Evropská unie „potopila do nacionalistické bažiny“.

Rakousko je sídlem rasismu, ohradil se turecký ministr proti kritice od kancléře Kerna

Číst článek

Svou kandidaturou chce přispět k záchraně „konceptu liberální, otevřené demokracie,“ která podle něj nyní čelí „masivní výzvě“ ze strany lidí typu maďarského premiéra Viktora Orbána, předsedy polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho či italského ministra vnitra Mattea Salviniho.

Funkce předsedy strany se chce bývalý rakouský kancléř Kern vzdát „nejpozději po evropských volbách“, které se budou konat v různých unijních zemích v různé dny v rozmezí 23. až 26. května. V Rakousku se bude volit v neděli 26. května.

Kernovo oznámení vyvolalo otazníky kolem stranického sjezdu SPÖ, který by se měl konat 6. října. Chce-li se Kern vzdát předsednické funkce až po evropských volbách, bude se muset na nadcházejícím sjezdu nechat potvrdit ve funkci a strana pak bude muset v polovině příštího roku svolat mimořádný volební sjezd, vylíčil možný scénář list Der Standard.

Druhé místo ve volbách

Dvaapadesátiletý Kern převzal vedení strany v květnu 2016 a zároveň se stal kancléřem. V obou funkcích nahradil svého stranického kolegu Wernera Faymanna poté, co sociálnědemokratický kandidát Rudolf Hundstorfer neuspěl už v prvním kole prezidentských voleb.

'Servus, Ihre Pizza,' překvapil rakouský kancléř Kern zákazníky jako poslíček

Číst článek

Bývalý šéf rakouských státních drah (ÖBB) Christian Kern přivedl sociální demokracii v parlamentních volbách loni v říjnu k solidnímu výsledku, který však stačil jen na druhou příčku za vítěznými lidovci (ÖVP) nynějšího kancléře Sebastiana Kurze.

Ti vytvořili koalici s protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) a SPÖ se stala nejsilnějším opozičním subjektem.

Ještě o víkendu dával Kern rozhovory, v nichž uváděl, že chce rozhodně kandidovat ve volbách do Národní rady v roce 2022.

V rakouském tisku se mezitím začaly množit spekulace, kdo by se do čela strany mohl postavit po Kernovi. Nejčastěji jsou zmiňována jména korutanského hejtmana Petera Kaisera nebo předsedkyně Národní rady Doris Buresové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme