Spojenci opět bombardovali cíle v Libyi

Spojenecké letectvo pokračovalo po setmění v náletech na cíle v Tripolisu i dalších místech Libye. Státní televize tvrdí, že při nich zahynulo mnoho lidí. Jednotky plukovníka Kaddáfího, čelící spojenecké vzdušné operaci, mezitím pokračovaly v pozemních útocích proti rebelům. Kaddáfího armádě se údajně podařilo dobýt jejich nejzápadnější baštu - město Misuráta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjská armáda vystřeluje protiletadlové střely | Zdroj: Reuters

Muammar Kaddáfí navzdory prohlášením o příměří nasazuje do bojů odstřelovače. Jeho vojáci se pohybují v civilních šatech i vozech. A neštítí se využívat ani lidské štíty. Do Kaddáfího komplexu v Tripolisu se nastěhovaly celé rodiny s dětmi. Tvrdí, že jsou připraveni za svého vůdce zemřít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operaci spojenců v Libyi sleduje redaktor Ondřej Bouda

Britská střela Tomahawk je minula o 50 metrů. Podle spojeneckého velení se v komplexu nacházelo velitelské stanoviště a protivzdušná obrana. Z třípatrové budovy zbyla jen hromada trosek.

„Ví že tady jsou stovky lidí a přesto na nás útočí, to je důkaz, že jim nejde o ochranu civilistů,“ říká jeden z nich. Přesto Pentagon tvrdí, že dělá vše pro to, aby minimalizoval civilní ztráty na životech. A podle spojenců zatím neexistují důvěryhodné zprávy o civilních obětech bombardování.

„Děláme vše proto, aby jsme minimalizovali civilní ztráty a zatím o žádných nevíme,“ tvrdí Pentagon. Britské stíhačky dokonce na poslední chvíli zrušily jeden útok, protože kolem cíle se pohybovali civilisté.

„Byl jsem nadšený, že se stíhačky otočily. Protože víme jakou máme zodpovědnost vůči civilnímu obyvatelstvu a nechceme spadnout do té propagandistické pasti, kterou nám pan Kaddáfí připravuje,“ řekl britský generál.

Mezinárodní intervence posílila morálku povstalců, kteří odmítají vyjednávat s Kaddáfím a chtějí ho zničit vojensky. Spojenci ale odmítají, že to by byl jeden z cílů operace. Povstalcům proto ani neposkytují vzdušnou obranu při jejich akcích.

Rezoluce OSN mluví důsledně o ochraně civilistů, ne o podpoře povstalců. Podle politologa Petra Robejška se ovšem tyto dvě věci nedají oddělit. „Ti, kteří rezoluci formulovali a podepisovali to samozřejmě věděli,“ soudí Robejšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Petr Robejšek ve večerních Ozvěnách dne

Spojencům se už podařilo vyřadit takřka veškerou libyjskou protivzdušnou obranu. V brzké době by bezletová zóna mohla pokrývat tisíc kilometrů pobřeží. Velení vzdušné operace má prý brzy převzít od Spojených států Severoatlantická aliance.

„Je to otázka dnů, než předáme velení dalším spojencům. Budeme se samozřejmě dál účastnit operace a podporovat spojence, ale už nebudeme mít vůdčí roli,“ potvrdil americký ministr obrany Robert Gates.

Zatím stále chybí účast arabských zemí. Spojené arabské emiráty se oproti původním slibům chtějí omezit jen na humanitární aktivity. Katar ale ujišťuje, že jeho stíhačky dorazí v nejbližších dnech.

Kaddáfího piloty cvičili i Češi

Na výcviku libyjských pilotů se podle bývalého zástupce velitele českých vzdušných sil, generálmajora Jiřího Kubaly, dříve podílelo i české letectvo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s bývalý zástupcem velitele českých vzdušných sil, generálmajorem Jiřím Kubalou ve večerních Ozvěnách dne

„Techniku jim udržovali naši vojáci, ruskou zase ruská strana. V první fázi jsme jim na zalétávání poskytli naše techniky, postupně jsme připravovali libyjské techniky. Otázkou je, jak pokračovali dál. Nelze je ale podceňovat,“ řekl Radiožurnálu Kubala.

Ruský premiér Vladimir Putin dnes přirovnal rezoluci Rady bezpečnosti o Libyi ke středověké výzvě ke křižácké výpravě. Prezident Dmitrij Medvěděv takové srovnání okamžitě označil za nepřijatelné. Podle politologa Petra Robejška jde o předvolební tah.

„V Rusku budou příští rok volby a to jde asi v první řadě. Rusko se v OSN zdrželo hlasování a rezoluci nezablokovalo. Myslím si, že Putin od začátku věděl, jak použije diplomatickou aktivitu Ruska a používá ji ve svůj prospěch. Je to legitimní, ale velmi průhledné,“ řekl Robejšek.

1.

Igor Maňour, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme