Spojenci osvobodili v Iráku unesené Italy a Poláka

Tři Italové, držení dosud v Iráku jako rukojmí, jsou na svobodě. Italy a jednoho Poláka osvobodili při vojenské akci po bezmála dvou měsících v zajetí. Čtvrtého Itala únosci už dříve zastřelili a za osvobození dalších požadovali stažení italského kontingentu z Iráku. Současně žádali, aby Italové demonstrovali proti vládě Silvia Berlusconiho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

"Povedlo se, je konec, potvrdili nám to z ministerstva zahraničních věcí. Je to jisté," tak přijala zprávu o osvobození tří italských rukojmí manželka jednoho z nich. Salvatora Stefia.

Italský ministr zahraničních věcí Franco Frattini oznámil, že rukojmí byli osvobozeni vojenskou operací spojeneckých sil, že se s únosci nevyjednávalo a nebylo zaplaceno žádné výkupné.

Podrobnosti kolem vojenského zákroku nejsou známy a neobjasnila je ani tisková konference velitele koaličních sil v Iráku, generála Ricarda Sancheze. Sanchez řekl, že všichni čtyři rukojmí byli zadržováni na témže místě jižně od Bagdádu. Několik únosců či jejich spojenců se prý podařilo zatknout.

Mluvčí Bílého domu Scott McClellan označil informaci o osvobození čtveřice za "dobrou zprávu" a papež Jan Pavel II., který už v dubnu únosce vyzval k propuštění rukojmích, zprávu přijal s "radostí a úlevou".

Všichni tři Italové by se měli vrátit do vlasti zítra ráno zvláštním letadlem. Salvatore Stefio, Umberto Cupertino, Maurizio Agliana a Fabrizio Quattrocchi byli uneseni 12. dubna. Quattrocchiho únosci 14. dubna popravili, protože Řím odmítl požadavek únosců na stažení italských jednotek z Iráku.

Osvobozeným Polákem je šéf bagdádské kanceláře polské stavební společnosti Jedynka Wroclawska Jerzy Kos, který byl v zajetí od 1. června.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme