Spojenci plánují útoky na zásobování libyjských jednotek

Západní koalice zahajuje novou fázi útoků na Libyi. Soustředí se hlavně na zásobování libyjských vládních jednotek. Podle předsedy sboru náčelníků štábů americké armády Mikea Mullena se první vlna raketových a leteckých úderů vydařila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye - pohled povstalců na vybombardované bývalé muniční sklady | Foto: Martin Dorazín

„Sobotní operace spojenců šly jako po drátku,“ uvedl admirál Mike Mullen v rozhovoru pro stanici NBC.

V sérii vystoupení v hlavních amerických televizích opakoval, že dosavadní vojenské akce splnily cíl, kterým je vynucení bezletové zóny nad Libyí. Spojenci hlídkují nad povstaleckou baštou Benghází, aby umožnili humanitární pomoc po zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký admirál Mike Mullen v reportáži amerického zpravodaje Víta Pohanky

„Za poslední dva dny nevzlétla v Libyi žádná Kaddáfího letadla ani vrtulníky,“ zdůraznil admirál Mullen.

Podle Mullena předá americká armáda velení nad vojenskou misí proti Libyjským silám Francii, Británii nebo NATO. V sérii rozhovorů vysvětloval, že spojenci zahajují po počátečních úderech druhou fázi operací.

„Cílem bude samozřejmě napadnout síly plukovníka Kaddáfího, které útočí na povstaleckou baštu Benghází,“ uvedl mimo jiné admirál Mullen.

Zároveň upozornil, že mezinárodní koalice nemá mandát, aby svrhla Muammara Kaddáfího.

Někteří zákonodárci – jako například vlivný senátor Joe Lieberman – ale prohlašují, že jestli zůstane Kaddáfí u moci, sníží to důvěryhodnost Spojených států. Prezident Obama totiž prohlásil, že libyjský vládce musí odejít.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme