Spojenci postupují směrem na Bagdád

Už 150 kilometrů od kuvajtských hranic dosáhla jedna z obrněných kolon spojeneckých sil ve válce proti režimu Saddáma Husajna. Irácké jednotky na některých místech kladou odpor, mnoho iráckých vojáků se ale vzdává. Hoří jihoirácká ropná pole Rumaila. Londýn odhaduje, že tam Iráčané zapálili na 30 ropných vrtů. Metropole Kuvajtu má za sebou další poplach - střely Patriot tam sestřelily raketu Scud. Ty také mířily k našim chemikům. Otevření severní fronty v Iráku se zřejmě oddálí. Turecko totiž pozastavilo rozhodnutí povolující přelety nad jeho územím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

iráčtí vojáci se vzdávají

iráčtí vojáci se vzdávají | Zdroj: ČTK

Ofenziva ve dvou směrech

Koaliční vojska útočí na jihu Iráku ve dvou směrech. Americká námořní pěchota překročila hranice po mohutné dělostřelecké a letecké přípravě. Nyní míří na sever západně od řeky Eufrat a za podpory obrněných vozidel a tanků už postoupila asi 150 kilometrů do vnitrozemí. Jak hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka, nejsou informace, že by se setkala s významnějším odporem. Britská námořní pěchota se vylodila východněji na strategicky významném polostrově Faw. Jejím cílem bude patrně největší město na jihu Basra. Právě ze směru od Basry jsou hlášeny velké exploze, zřejmě pocházející od bomb koalice. Počasí ale není ideální. Vítr zvedá jemný písek, který působí problémy technice a může zpomalit postup.

Na jihu iráku hoří ropná pole. Oznámili to mluvčí americké a britské armády. Původ požárů neupřesnili. Může se jednat o plameny hořícího plynu, které někdy normálně provázejí těžbu ropy, nebo o zapálený ropný vrt či o hořící ropu nalitou do zákopů a zapálenou iráckými vojáky ve snaze "oslepit" elektronické zbraně.

Americký tank M1A1 Abrams | Foto: The Rebbe & The Secret

Běžní Iráčané a dokonce i děti jsou údajně odhodláni bojovat proti spojeneckým vojákům, pokud přijdou do jejich měst. V Bagdádu to řekl irácký ministr vnitra Mahmúd Al Ahmad. Jak popisuje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, ministr řekl, že i jeho dvanáctiletý syn, velký stejně jako jeho samopal, bude bojovat. Na tiskovou konferenci přenášenou většinou arabských televizí přišel v neprůstřelné vestě, aby demonstroval připravenost k boji. Ministr informací Saháv popřel dobití města Um Kasr spojeneckými vojsky.

Až do časných ranních hodin pokračovaly vzdušné údery na Bagdád. Soustředily se na centra velení a komunikace. Při úderu byl zřejmě poškozen také jeden z prezidentských paláců. Raketové útoky pokračovaly celou noc až do ranních hodin a jeho výsledky se vyhodnocují. Podle pozorovatelů bude pátek důležitý. Konají se totiž modlitby v mešitách a to naznačí nálady obyvatelstva.

Pentagon: Hlavní úder teprve přijde

I přes mohutné pozemní operace Spojeneckých vojsk Pentagon říká, že to stále není masivní zničující úder, který svému nepříteli slibuje od začátku operace Irácká svoboda. Naopak pokračuje také psychologická válka, ve které jde o to, aby se dosud bojující irácké jednotky dozvěděly o ztrátách a zajetí stovek Iráčanů u města Umm Kasr a jinde. Zájmem stratégů v Pentagonu se teď upírá na Bagdád, kde je klid, ale Američané se snaží zjistit, zda mlčení iráckých velitelských vysílaček, je součástí irácké taktické pasti, nebo se už včerejším bombardování několika míst v Bagdádu podařilo velitelské centrum ochromit.

Iráčané se vzdávají Britům | Foto: ČTK/AP

Za klíčový považují Američané obsazené letišť na západě Iráku, odkud by mohly být odpáleny rakety Scud na Izrael, a obsazení přístavu Umm Kasr, kudy by se mohla dostat do země humanitární pomoc.

Do operačního prstoru českých chemiků mířily rakety Scud

Už druhý den za sebou zněly nad hlavním městem Kuvajtu varovné sirény. Americké střely Patriot zneškodnily nad severozápadním Kuvajtem další irácké rakety scud. Cílem raketového útoku se stala také jednotka českých chemiků v Kuvajtu Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka k nim mířilo šest raket. Nikdo nebyl zraněn. Českému rozhlasu to potvrdil velitel jednotky Dušan Lupuljev.Zbytky raket dopadly asi dva kilometry od základny našich vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Lupuljev: Čeští chemici

Čeští vojáci říkají - to nejhorší teprve přijde. Velitel Dušan Lupuljev potvrzuje, že masivní útok Irácké obrany a ostřelování raketami se teprve čeká. Podle něj je možné, že ještě během dneška. Vojáci si prý na situaci začínají pomalu zvykat. "Důležité je, že vědí co mají dělat hned, když je vyhlášen poplach, okamžitě zaujímají stanoviště v úkrytech i obraně. Opravdu jsme na ně hrdí."

Česká armáda je připravena vyslat do operace v Iráku polní nemocnici. V případě, že o ni spojenci požádají, mohla by působit v rámci humanitární mise. Podle operačního velitele Emila Pupiše je nemocnice prakticky připravená k odjezdu. O jejím nasazení by kromě Parlamentu mohla rozhodnout i samotná vláda.

Pád britského vrtulníku

Druhý den války však kromě úspěchů přinesl spojencům i ztráty. Dvanáct mrtvých si vyžádala havárie amerického dopravního vrtulníku CH-46 Sea Knight v noci v Kuvajtu. Podle informací z Londýna v něm zemřelo osm britských vojáků z 3. brigády komand a čtyři američtí vojáci. Vrtulník nebyl sestřelen a příčinou tragédie je patrně technická závada.

Televizní stanice CNN uvedla, že přímo v boji byl zabit první příslušník amerických jednotek, které vstoupily na irácké území. Voják byl členem námořní pěchoty.

Do vojenských operací na území Iráku se aktivně zapojily také elitní jednotky australské armády a námořnictva. Účast australských vojáků dnes poprvé jasně potvrdil mluvčí ozbrojených sil brigádní generál Mike Hannan. Sto padesát příslušníků zvláštní jednotky australských vzdušných sil v Iráku identifikuje cíle pro koaliční letectvo a monitoruje pohyb iráckých jednotek. Australské námořnictvo hlídkuje na moři a pátrá po iráckých vedoucích činitelích, kteří by se snažili touto cestou uprchnout.

Přelety nad Tureckem opět odloženy

Americká letadla zatím nemohou létat přes Turecko. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zdroj z ankarského ministerstva zahraničí. Důvodem jsou údajné neshody kolem podmínek tranzitu. Ty se mají týkat vstupu turecké armády do severního Iráku. S tímto krokem zásadně nesouhlasí iráčtí Kurdové, kteří se připravují na příchod amerických vojáků. Jak přímo z kurdského Irbilu telefonovala naše zvláštní zpravodajka Pavla Jazairiová, Američané tam s velkou pravděpodobností začnou přistávat dnes a nebo v budoucích dvou dnech. Irácký Kurdistán má čtyři přistávací plochy, ale žádná není vhodná pro přistávání velkých vojenských letadel, takže se očekává, že Američané budou nejprve spouštět výsadek.

Žádost Washingtonu, aby státy uzavřely irácké ambasády a vyhostily irácké diplomaty, odmítly Paříž a Moskva. Oznámila to ministerstva zahraničí obou zemí. Podle Francie k uzavření ambasády není důvod a Rusko prohlásilo, že nehodlá přerušit své vztahy s Irákem.

Pro lidi, kteří by se vlivem války v Perském zálivu mohli dostat do situace, kdy by rádi hovořili s odborníkem, zřídilo české ministerstvo vnitra psychologicko-poradenskou telefonní linku. V provozu bude denně včetně víkendu od 08:00 do 18:00 na čísle 974 832 503.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Martin Jazairi, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme