Spojenci požádali o českou protichemickou jednotku

Česká protichemická se zapojí do boje proti terorismu. Premiéra Miloše Zemana o to požádal americký velvyslanec v Praze Craig Stapleton. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý potvrdili, že Američané požádali o 9. rotu protichemické ochrany z Liberce, kterou tvoří zhruba 160 lidí. Na operaci Trvalá svoboda by se podle ministra celkem podílelo přibližně 300 českých vojáků. Spojenci tak přijali už druhou nabídku, kterou jim Česko po teroristickém útoku poskytlo. Tento týden také poprvé využili český dopravní letoun Tu-154.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrola zamoření

kontrola zamoření | Foto: Armáda ČR

Pro nasazení v operaci bude jednotka rozšířena o další vojáky na sílu praporu. "Doplněna bude o jednotku logistické podpory, případně strážní jednotku a některé zvláštní síly, které samozřejmě musí být přidány na základě konkrétních požadavků a jednání s americkou stranou," uvedl ministr obrany Jaromír Tvrdík.

Podrobnosti možného působení jednotky resort obrany tají. Představitelé resortu také nechtěli říct, kde má být prapor nasazen. Odmítli potvrdit, zda by mohlo jít například o Afghánistán či Spojené státy. "Nemůžeme vyloučit nasazení jednotky na území Spojených států, stejně tak ale nemůžu vyloučit vůbec nic, čili tyto debaty jsou pro nás zatím bezpředmětné," prohlásil Tvrdík. Uvedl pouze, že posílení logistického zázemí jednotky umožní její nasazení "tisíce kilometrů" od střední Evropy. Ministr vidí velmi pravděpodobně, že český prapor do bojů zasáhne, zatím ale není podle něj jasné kdy. "Vzhledem k tomu, že tato jednotka musí být nasazena do konkrétní sestavy aliančních sil, tak konkrétní datum a podmínky musí být upřesněny v dalších kolech dohadovacích rozhovorů," dodal.

Liberecká devátá rota protichemické ochrany, která patří k silám okamžité reakce NATO, je připravena pomoci Spojeným státům v boji proti terorismu už od 11. září. Velitel roty Jiří Gajdoš ovšem Radiožurnálu potvrdil, že zatím nemá žádný aktivační rozkaz k zahájení příprav na odjezd do Afghánistánu. "Zatím jsem nedostal žádné zadání úkolů, nevím přesně co by spojenci potřebovali," uvedl Gajdoš. Jak dále upřesnil, mohla by jednotka podle taktiky jejího použití provádět radiačně-chemické monitorování určitého prostoru, namátkové odběry vzorků ke zjišťování přítomnosti nebezpečných látek a dezinfekci osob a vozidel.

Náklady na vyslání jednotky by se podle Tvrdíkova odhadu pohybovaly kolem 30 miliónů měsíčně s tím, že bude záležet na konkrétním místě a podmínkách, systému logistického zabezpečení a na celé řadě dalších věcí.

Americký velvyslanec Craig Stapleton jednal také s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Ten Radiožurnálu řekl, že Stapleton ocenil pomoc České republiky a postoj našich politiků po útocích na Spojené státy. Klaus zároveň doplnil, že spolu jednali také o případném ohrožení budov rozhlasové stanice Svobodná Evropa v Praze.

Bývalý irácký konzul Ahmad Chalíl Ibráhím Sámir Aní, který byl vyhoštěn z České republiky, prý budovy rozhlasové stanice Svobodná Evropa sledoval a fotografoval. Ve svém nejnovějším čísle to píše americký týdeník Newsweek. Čeští představitelé se podle týdeníku obávali, že Aní připravoval útok na Svobodnou Evropu, která začala v roce 1998 vysílat do Iráku. Bagdád dnes oficiálně popřel tvrzení ministra vnitra Stanislava Grosse, že se Aní také několik týdnů před svým vyhoštěním sešel s Muhammadem Attou, který zřejmě pilotoval jedno z letadel použitých při teroristickém útoku na USA 11. září.

Irák tvrzení českého ministra vnitra Stanislava Grosse, že se irácký diplomat a tajný agent sešel v Praze s Muhammadem Attou, popírá. S odvoláním na prohlášení iráckého ministerstva zahraničí to oznámila agentura AP. Gross minulý týden tvrdil, že se Atta setkal s bývalým konzulem a druhým tajemníkem irácké ambasády v Praze Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním, kterého ministr označil za důstojníka iráckých výzvědných služeb. Aní byl několik týdnů po údajné schůzce vypovězen z České republiky.

Jana Zemanová, Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme