Spojenci prý ničí starověký Babylon v Iráku

Značné škody napáchaly v iráckém Babylonu spojenečtí vojáci, kteří tuto archeologickou památku využívají jako vojenskou základnu. Vyplývá to ze zprávy vypracované Britským muzeem. Babylon, který bývá označován za kolébku civilizace, patřil k takzvaným sedmi divům antického světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Iráku | Foto: ČTK

Podle dokumentu citovaného listem Guardian rozdrtila vozidla amerických a polských jednotek dlažbu babylonských ulic starou 2600 let. Stejně tak kamenné úlomky velké archeologické hodnoty používali spojenečtí vojáci k plnění pytlů, ze kterých si budovali obranné valy.

Autorem zprávy je John Curtis, kustod oddělení antiky a Blízkého východu Britského muzea, kterého k návštěvě Babylonu pozvali iráčtí archeologové. Curtis zaznamenal trhliny a díry, které dokládají, že se někdo snažil vylomit ozdobné cihly z proslulých draků zdobících bránu bohyně Ištar.

Velké plochy ve městě byly pokryty štěrkem dopraveným z oblastí vně města. Na některých místech byla tato krycí vrstva zpevněna a dokonce chemicky ošetřena, aby mohla sloužit jako přistávací plocha pro vojenské vrtulníky či jako parkoviště vozidel.

Lord Redesdale, který v britském parlamentu řídí výbor pro archeologii, to označil za doslova "příšerné". Vzhledem k tomu, že Babylon patřil k sedmi divům antického světa, ničí podle něho Američané nejen archeologická místa v Iráku, ale zároveň také kulturní dědictví celého světa.

Americké velení zřídilo vojenskou základnu v Babylonu v dubnu 2003, krátce po zahájení invaze proti režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna. O pět měsíců později přešla tato základna pod polský kontingent.

Martin Hromádka, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme