Spojenci prý ničí starověký Babylon v Iráku

Značné škody napáchaly v iráckém Babylonu spojenečtí vojáci, kteří tuto archeologickou památku využívají jako vojenskou základnu. Vyplývá to ze zprávy vypracované Britským muzeem. Babylon, který bývá označován za kolébku civilizace, patřil k takzvaným sedmi divům antického světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Iráku | Zdroj: ČTK

Podle dokumentu citovaného listem Guardian rozdrtila vozidla amerických a polských jednotek dlažbu babylonských ulic starou 2600 let. Stejně tak kamenné úlomky velké archeologické hodnoty používali spojenečtí vojáci k plnění pytlů, ze kterých si budovali obranné valy.

Autorem zprávy je John Curtis, kustod oddělení antiky a Blízkého východu Britského muzea, kterého k návštěvě Babylonu pozvali iráčtí archeologové. Curtis zaznamenal trhliny a díry, které dokládají, že se někdo snažil vylomit ozdobné cihly z proslulých draků zdobících bránu bohyně Ištar.

Velké plochy ve městě byly pokryty štěrkem dopraveným z oblastí vně města. Na některých místech byla tato krycí vrstva zpevněna a dokonce chemicky ošetřena, aby mohla sloužit jako přistávací plocha pro vojenské vrtulníky či jako parkoviště vozidel.

Lord Redesdale, který v britském parlamentu řídí výbor pro archeologii, to označil za doslova "příšerné". Vzhledem k tomu, že Babylon patřil k sedmi divům antického světa, ničí podle něho Američané nejen archeologická místa v Iráku, ale zároveň také kulturní dědictví celého světa.

Americké velení zřídilo vojenskou základnu v Babylonu v dubnu 2003, krátce po zahájení invaze proti režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna. O pět měsíců později přešla tato základna pod polský kontingent.

Martin Hromádka, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme