Spojenci se chystají na Saddámovo rodiště

Režim Saddáma Husajna sice zřejmě padl, ale aktivity spojenců v Iráku nekončí. Pozornost Američanů a Britů se soustředí na upevnění kontroly v dobyté zemi. Jedná se však nejspíš o klid před bouří, protože se schyluje zřejmě k poslední velké bitvě v této válce - o Saddámovo rodiště Tikrít. Podle předpokladů by se Američané k rozhodujícímu úderu mohli odhodlat už tento víkend. V zemi pokračuje drancování a loupení obyvatel v dobytých městech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká hlídka | Zdroj: ČTK

Invazní vojska obsadila včera po Kirkúku i Mosul na severu, kde se irácká armáda vzdala. Kurdové už údajně z Kirkúku odcházejí. V nejvýznamnějším severoiráckém městě Mosulu nastal po dvou dnech rabování klid. Plenění v Mosulu začalo po stažení iráckých sil, teď situaci kontrolují kurdští bojovníci. Na dohled od města už je také konvoj čtyřiceti obrněných vozidel americké armády.

Někteří obyvatelé Mosulu začali organizovat ozbrojené hlídky. Ty se rozmístily po celém městě. Vytvořily řadu stanovišť, na kterých kontrolují vozidla a zabavují věci odcizené při rabování. Příslušníci hlídek se střetli také se členy organizovaných gangů. Odehrála se přitom řada přestřelek.

Chaosu má zabránit místní policie

Také v dalších iráckých městech, kde se zhroutila státní moc, vládne anarchie, množí se případy plenění a rabování. Americké jednotky chtějí proti tomu bojovat spolu s místní policií. Vojáci se snaží přemluvit muže zákona, aby se vrátili na svá místa a podíleli se na obnovování pořádku. Oznámil to americký plukovník, který má v irácké metropoli na starosti civilní záležitosti.

Nejméně sedm iráckých policejních důstojníků ve výslužbě už nabídlo spojencům svou pomoc. Tvrdí, že jsou schopni během 72 hodin obnovit pořádek a bezpečnosti v Bagdádu.

Jak uvedli v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra, jsou schopni zastavit rabování a chaos v ulicích, pokud jim spojenecké jednotky poskytnou automobily, tlampače a lehké zbraně, umožní jim organizovat policejní oddíly a spolupráci s představiteli rodových kmenů a klanů. Jedinou překážkou v povolávání policistů zpět do služby jsou nefungující telefony, ovšem i ty by v příštích dnech měly být postupně uváděny do provozu.

Podle iráckých policistů, stejně jako podle běžných obyvatel Bagdádu rabuje jen několik tisíc lidí, což jsou prý loupežníci a kriminální živly. Rabování a chaos odporuje podle policistů iráckým tradicím. Iráčtí důstojníci uvedli, že běžná policie neměla podporu pro svou práci za minulého režimu. Měly jí pouze tajné služby a polovojenské jednotky Saddámových fidájínů.

Bush: Válka neskončila, Saddámův režim ano

Začínají se už objevovat hlasy, že válka de facto s pádem Bagdádu skončila. To ale popírá americký prezident George Bush. "Často slýchávám jak velitelé říkají dosáhli jsme cíle, naplnili jsme plán, a to pokládají za okamžik, kdy je po všem. Této válce ale velí generál Tommy Franks a to je důvod. Proč tažení pokračuje. Tommy stanovil, které cíle je potřeba obsadit, a když on řekne, že jsme splnili plán, tak jsme splnili plán," prohlásil Bush.

Washington přiznává, že ani jeho vojska nemají zemi ještě pod kontrolou a ve městech pokračuje rabování. Pentagon ale odmítá přiznat, že v Bagdádu je chaos a krize. Zástupci americké administrativy připouštějí, že potrvá ještě několik dní než se do Iráku přesunou speciální vojenské pořádkové jednotky. Spojenci sice ničí symboly Husajnovi moci, včetně diktátorovi jachty, ale světoznámé archeologické muzeum v Bagdádu před vykradením neochránily.

Pentagon schválil plán, podle kterého americká armáda požádá další země o vyslání nevojenských jednotek schopných v Iráku zavést pořádek. Z plánu je zřejmé, že nepůjde o bojové jednotky. S podobnou žádostí dalším zemím o policejní podporu se počítalo podle Pentagonu už dříve.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme