Spojenci USA jsou kvůli zprávě o jaderném programu KLDR v pohotovosti

Severní Korea se podle amerického jaderného experta snaží získat materiál k výrobě jaderných bomb. Jak prohlásil Siegfried Hecker, KLDR ve svém nukleárním komplexu v Jongbjonu instalovala na dva tisíce centrifug k obohacování uranu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení rakety

Odpálení rakety | Foto: US Department of Defense

Téma proto bude dominovat rozhovorům hlavního amerického vyjednavače o Severní Koreji Stephena Boswortha v Soulu a Tokiu.

Podle jihokorejské vlády nelze tyto informace potvrdit, protože mezinárodní jaderní inspektoři byli ze Severní Koreje vyhoštěni už před 18 měsíci, přesto Soul podezírá Severní Koreu, že na obohacování uranu pracuje už od dubna loňského roku.

Jak ale dodávají někteří jihokorejští analytici, zprávy z KLDR nejsou až tak překvapivé, protože Pchjongjang prý potřebuje získat výhodnou pozici v případě obnovení jaderných rozhovorů.

Odborníci v této souvislosti odhadují, že Severní Korea má dostatek materiálu k výrobě šesti až dvanácti atomových bomb. Téma proto bude dominovat pondělní schůzce amerického emisara s jihokorejskými představiteli i následným rozhovorům v Japonsku.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme