Spojenci útočili poprvé za denního světla

Jihoafghánský Kandahár byl ráno terčem nového útoku. Podle televizní stanice CNN je ve městě slyšet střelba protiletadlových zbraní. Cíle v Afghánistánu se tak už řadu hodin staly prakticky nepřetržitým terčem náletů. Po nočních náletech následovaly další v ranních hodinách, kdy Kábulem otřásly další tři silné výbuchy. Večer v začátku druhé vlny odvetných náletů odpálily americké bitevní lodě a jedna ponorka na afghánské cíle patnáct raket typu Tomahawk. Bojové letouny současně bombardovaly předem stanovené objekty, zejména komunikační centra. Jak informovala washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, útoky směřovaly na cíle v hlavním městě Kábulu, Dželálábádu na východě, Kandaháru na jihovýchodě země a na města Mazáre Šaríf a Kunduz na severu Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do bombardování Afghánistánu se večer podle prohlášení Pentagonu zapojilo pět letounů B-1 a B-2 a stejný počet letadel námořního letectva. Bombardéry B-2 opět vzlétly k misi až ze základny ve Spojených státech. Strategické město Mazáre Šaríf během útoků spojenců ostřelovala také afghánská opozice, terčem byla vojenská zařízení, letiště a další centra moci Talibanu. Spojené státy plánují údery i na další země, které podporují terorismus. Washington o tom v pondělí informoval Radu bezpečnosti OSN.

Experti spekulují, že Pentagon vybral cíle druhého útoku po vyhodnocení první vlny raketových a pumových úderů na vojenské cíle v Afghanistánu. Podle amerického ministra obrany Rumsfelda je cílem leteckých úderů především zneškodnit afghánskou protivzdušnou obranu a zničit vojenská letadla. Noční útoky budou podle odborníků trvat několik dnů. K úderům ale později dojde i během denního světla.

Pentagon zatím podle Myerse nemá vyhodnocení útoků na 31 strategických cílů, které zahrnovaly kromě letišť, vojenských letadel radarového zařízení a stanovišť protivzdušné obrany i pozemní síly Talibanu. Ministr obrany Rumsfeld ale uvedl, že podle předběžného hodnocení byly úspěšné jak první vojenské údery, tak humanitární operace. Pentagon oznámil, že stejně jako včera proběhne i dnes shazování potravinových balíčků na místa s koncentrací afghánských uprchlíků. Podle ministra obrany Donalda Rumsfelda zasáhly spojenci dva až tři tucty vojenských cílů uvnitř Afghanistánu a všechna spojenecká letadla z mise vrátila v pořádku.

Druhá vlna bombardování strategických cílů v Afghánistánu vyvolala v sousedním Pákistánu odmítavou reakci některých Pákistánců. Jak odtamtud hlásí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška, největší protesty se konaly ve městech Queta a Péšavár.

"Spojené státy v neděli otevřely novou frontu ve válce proti terorismu. Půjde o dlouhou válku, která vyžaduje od americké veřejnosti trpělivost a pochopení," uvedl v Bílém domě americký prezident George Bush, který uvedl do úřadu šéfa domácí bezpečnosti Toma Reege. Rumsfeld ale dodal, že problém terorismu nevyřeší řízené střely. Kromě finančních a diplomatických mechanismů hodlají Spojené státy provést i tajné operace na území Afghánistánu.

Nové odvetné údery spojeneckých jednotek na teroristické cíle v Afghánistánu mohou znamenat další šanci pro opoziční Severní alianci. Jak hlásí spolupracovník Radiožurnálu Jaromír Štětina, pro opoziční uskupení se tak otevírá nová šance dobýt území ovládané Talibanem. Zatím nebylo zcela jasné, jaké jsou vztahy mezi Severní aliancí a Spojenými státy. Severní aliance tvrdí, že je od samého počátku spojencem Spojených států a nabízí svojí živou sílu 20 a 30 tisíců mužů v bojových akcích. Pentagon prohlásil, že bude ničit Taliban do posledního tanku, což znamená, že bude oslabena bojová síla Talibanu a Severní alianci se otevírají možnosti jak na jižní, tak na severní frontě.

Pákistánští činitelé oznámili, že afghánské hnutí Taliban propustilo britskou novinářku Yvonne Ridleyovou a předalo ji pákistánským úřadům. Třiačtyřicetiletou Ridleovou, která pracuje pro britský list Sunday Express, zadržel Taliban 28. září u východoafghánského města Dželálábád. Taliban ji obvinil z nezákonného vstupu na afghánské území. Novinářka na sobě tehdy měla tradiční afghánský islámský oděv burku, který ženu zahaluje od hlavy až k patám. Neměla u sebe ale žádné doklady.

Pákistán v pondělí čelil protiamerickým demonstracím, které následovaly po útoku Spojených států na teroristické cíle v Afghánistánu. Největší protesty se odehrály ve městech Klétá a Péšávár. V Péšaváru rozehnali demonstrující dav policisté pomocí obušků, slzného plynu a výstražné střelby do vzduchu. Večer už byl v centru města relativní klid, další demonstrace se očekávají zítra.

Před tím, než se do ulic Péšaváru nahrnuly stovky demonstrantů, zejména protalibansky orientovaných, promluvil k národu prezident Mušaraf. Řekl, že útok Spojených států a dalších zemí proti teroristům v Afghanistánu musí být krátký, přesný, cílený a nesmí ohrozit civilní obyvatelstvo. Dodal, že Pákistán poskytl spojenců vzdušný prostor a zpravodajské služby. Mušaraf veří, že většina Pákistánců stojí na straně vlády a demonstrace vyvlává radikální muslimská menšina.

Velvyslanec afghánského hnutí Taliban v Pákistánu Abdas Salám Zaíf označil americký vzdušný útok na Afghanistán za teroristický čin a urážku islámského světa. Řekl, že tato země se nikdy v historii nedopustila žádné teroristické akce. Televize CNN zaznamenala jeho varování: Zásah Spojených států a Velké Británie není jen útokem proti Afghánistánu, ale proti všem chudým lidem, chudým muslimům. Zaíf také označil Spojené státy za tyrana. Podle Zaífa nebyl zasažen dům talibanského vůdce Muhamada Umara, nezraněn zůstává i Usáma bin Ládin.

Dvě americká vojenská letadla shodila v Afghánistánu 37.500 denních potravinových dávek, které mají pomoci tisícům uprchlíkům v zemi. Letouny C-17, které odstarotvaly ze základny Ramstein v Německu, shodily balíčky devět hodin po začátku vzdušných úderů amerických a britských sil proti cílům Talibanu. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld už předtím řekl, že balíčky s jídlem budou shazovány v odlehlých oblastech, kam se uchýlili uprchlíci a ne kolem opěrných bodů Talibanu.

Noční útok začal raketami s plochou dráhou letu. Ty měly připravit půdu pro další útoky bojovými letouny s laserem naváděnými bombami. Spojené státy v první vlně útoku použily 15 velkých bombardérů, 25 bitevních letounů a 50 střel s plochou dráhou letu, a to proti četným cílům v celém Afghánistánu. Cílem první vlny leteckých úderů bylo podle amerického ministra obrany Rumsfelda ochromit vojenské síly Talibanu a zničit výcvikové tábory teoristů Na 50 raket Tomahawk vypálených z lodí a letounů zasáhlo podle Pentagonu celkem sedm oblastí včetně letecké základny v Kandaháru a velení protivzdušné obrany v Kábulu. Pentagon použil i bombardéry B-2 typu Stealth, které vzlétly ze základny ve Spojených státech. Údery by měly otevřít cestu pro dlouhodobou vojenskou kampaň, která bude zahrnovat i pozemní síly.

Teroristický útok z 11.září podnítil největší americkou mobilizaci od války v Perském zálivu. Soustřeďuje se do oblasti Střední Asie, Indického oceánu a Perského zálivu. Těsně poté, co americká a britská armáda zahájily odvetný útok, opustily tři americké válečné lodě a jedna minolovka přístav na jihojaponském ostrově Okinawa. Podle agentury Kjódó se jedná o minolovku Patriot, obojživelné výsadkové plavidlo Essex a vyloďovací plavidla Germantown a Fort McHenry. Na palubě Essexu jsou kromě jednotky americké námořní pěchoty také obrněné transportéry, houfnice, bojová vozidla a další bojové prostředky a munice. Americká armáda odmítla poskytnout jakékoli podrobnosti týkající se budoucího rozmístění plavidel.

Egyptský ministr zahraničí Ahmad Máhir podpořil americkou vojenskou akci namířenou proti Afghánistánu. Upozornil však, že afghánský lid už dost trpěl, a vyjádřil přesvědčení, že vojenská odveta v rámci nynější protiteroristické kampaně nebude namířena proti žádné arabské zemi. Máhir to prohlásil na shromáždění Americké university v Káhiře. Šlo o první oficiální reakci Egypta na spojenecké útoky proti Afghánistánu a tamním teroristickým základnám.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme