Spojenci zasáhli v Libyi 2 základny - u Benghází a Tripolisu

Spojenecké letouny poškodila dvě klíčové základny libyjské protiletecké obrany u Bengází a začala útočit i na libyjskou námořní základnu nedaleko Tripolisu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský letoun Tornado na základně Marham

britský letoun Tornado na základně Marham | Zdroj: Reuters

I přesto, že se Spojenci snaží ostřelovat pouze vojenské cíle, umírá stále více civilistů - tvrdí libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Podle zpravodajů BBC se těmito výroky snaží přesvědčit svět, že letecké údery spojenců neodpovídají tomu, co bezpečnostní rada OSN odhlasovala. Jdou prý daleko za obranu civilistů a jejich zásah je západní imperialistické spiknutí.

Američané uvedli, že pravděpodobně sníží frekvenci útoků v Libyi. Na setkání s novinaří to potvrdil velitel amerických ozbrojených sil v Africe generál Carter Ham. Počet útoků na Kaddáfího jednotky by měl klesat už v následujících dnech. Prezident Obama čelí v USA kvůli vojenské operaci kritice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O velení spojeneckých operací mluvil ve Světě o osmé analytik Ústavu mezinárodních vztahů Vít Střítecký

Jedna ze tří amerických ponorek už prý opustila oblast. Americká armáda dnes také uvedla, že během posledních 12 hodin odpálila na Libyi 20 střel Tomahavk. Od začátku akce v sobotu pak proti Kaddáfího základnám vystřelila přes 150 střel s plochou dráhou letu.

Boj o město Misuráta

Mezitím jednotky Muammara Kaddáfího přesto pokračují v tažení proti povstalcům. Na východě země se sice jejich postup zastavil, na západě ale probíhaly těžké boje ve městech Misuráta a Zintán, která patří k posledním baštám odporu v této oblasti.

Síly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího obklíčily město Misuráta a odřízly ho od dodávek vody. Podle agentury Reuters tam Kaddáfího vojáci převlečení za civilisty zabíjí obyvatele.

Z tamní nemocnice potvrdili, že při nočních útocích zemřelo nejméně devět místních lidí a přes 50 jich bylo zraněno. Informace rebelů ale není možné nezávisle ověřit, protože libyjské úřady do Misuraty nepouští novináře.

Vůdci povstalců už dříve uvedli, že Kaddáfího jednotky stahují také do města civilisty z jiných částí země, aby posloužili jako živé štíty proti náletům mezinárodních jednotek. Už v neděli údajně do Misuráty vjely Kaddáfího tanky.

NATO vyčkává

Z řady zemí včetně Česka zaznívají hlasy, aby se velení či dozoru a koordinace nad operacemi ujalo právě NATO. Analytik Ústavu mezinárodních vztahů Vít Střítecký ve Světě o osmé poznamenal, že pro alianci by řízení operace bylo možné, avšak jde spíše o problém politický.

„Především turecký postoj se zdá být velmi principiální a pro Turecko to je nejcitlivější otázka,“ uvedl s tím, že lze těžko očekávat jednomyslnou podporu pro převzetí velení aliancí.

Podle některých bezpečnostních analytiků je pravděpodobný kompromisní scénář: velení celé operace by od Američanů přejala jiná členská země NATO, pravděpodobně Francie, dál by se ale využívala velitelská struktura Aliance. „Dovedu si představit, že toto bude řešení, které by akceptovala ostatní členské země,“ uvedl Skřítecký.

1.

Milan Kopp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme