Spojenci zaujali pozice kolem Bagdádu - pokračuje bombardování

Bagdád v podvečer zažil další vlnu raketových útoků. Ostré boje probíhaly také na mnoha místech ve středu země. Viditelnost mnohde výrazně snižovala písečná bouře, která zasáhla oblast. Odpoledne panovala v ulicích tma a auta jezdila se zapnutými světly. Americký generál Victor Renuart uvedl, že Spojenci dnes mají podle očekávání provést 1400 náletů. Síly protiirácké koalice mezitím zaujaly pozice v okolí hlavního města a budou je posilovat. Spojenecké jednotky bombardují i pozice irácké elitní Republikánské gardy jižně od Bagdádu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardování Bagdádu

bombardování Bagdádu | Zdroj: ČTK

Nálety se zaměřují pravděpodobně na elitní divizi Madína, která by měla svést rozhodující bitvu s invazními jednotkami postupujícími k metropoli z jihu. Úspěchem je i dobytí iráckého přístavního města Umm Kasr, které oznámilo britské velení. Přístav několik dní odolával spojeneckým silám, ale teď je prý bezpečný a přístupný.

Poušť a počasí je na straně Iráčanů

Irák ale nebrání jen lidé, do spojenecké invaze znovu zasáhlo počasí. Viditelnost klesla pod pět set metrů a existují obavy, že se situace ještě zhorší. Velitelé americké 101. letecké divize museli odvolat leteckou operaci plánovanou na dnešek. Předpovědi počasí naznačují, že písečná bouře by mohla trvat i několik dní.

vojáci v písečné bouři | Foto: ČTK

Vrtulníky jsou přitom pro postup mechanizovaných kolon nezbytná. Velitelé koalice sice uvádějí, že postup pokračuje a že mají k dispozici i zbraně použitelné při minimální viditelnosti. Zpravodajové od jednotek však hlásí, že se jejich postup zcela zastavil a panují obavy z protiútoku elitní republikánské gardy, která stojí mezi spojenci a Bagdádem. Stále se přitom bojuje v Násiríji u klíčových mostů přes Eufrat. Větší americká kolona obrněných transportérů a tanků sice prorazila, dostala se za řeku a pokračovala na Bagdád, irácké ejdnotky jsou však stále opevněné ve městě a kladou tuhý odppor. Okolí města kontrolují britské jednotky a v ulicích čas od času útočí jejich malé oddíly.

Ostré boje probíhaly také na mnoha místech ve středu země. Katarská televize Al-Džazíra večer uvedla, že u města Násiríja bylo ve směru na Bagdád vidět nejméně sto padlých iráckých vojáků.

Určité překvapení dnes vyvolalo prohlášení nejvyšších šíitských duchovních v nejposvátnějším městě Šíitů Nadžafu, které leží asi 250 kilometrů od irácké metropole. Duchovní vyzvali Šíity na obranu vlasti.

Spojenci se usazují kolem Bagdádu

Americká námořní pěchota se po několika dnech těžkých bojů probila jihoiráckým městem Násiríja - mosty přes Eufrat a přes Saddámův kanál, a tím i další postupová trasa na Bagdád, jsou otevřené. Spojenecké jednotky se chystají zaujmout kolem hlavního města předběžné pozice, které pak budou zpevňovat. Nyní jsou asi 80 kilometrů od hlavního města. Násiríja je pouze jedno z míst, kde koaliční jednotky narazily na větší problémy, než předpokládaly. Převážně šiítské město Basra, hlavní středisko na jihu Iráku také nemělo podle očekávání klást významný odpor a koaliční vojáky vítat jako osvoboditele. Zatím však stále bojují s "izolovanými kapsami odporu". Britové by rádi do Basry konečně vstoupili, ale museli naopak bránit postupu asi 50 iráckých tanků, které se snažily proniknout směrem na jih.

Americký voják na mostě přes Eufrat | Foto: ČTK

Obavy budí především humanitární situace obyvatel města a okolí. Od soboty je nedostatek vody a nejde elektrický proud. Nejasné jsou zatím také počty případných civilních obětí víkendového bombardování. Nejistá je i situace u města Umm Kasr, které mělo být pod kontrolou už v pátek. Podle včerejších prohlášení spojenci město zajistili a budují v něm zajatecký tábor pro 2 tisíce Iráčanů.

101. divize postupuje s ostatními invazními jednotkami z Kuvajtu k Bagdádu. Pozemní část poskytuje posádkám vrtulníků logistické zázemí a munici. Nyní se kolona nachází zhruba u Nadžafu, tedy asi 100 kilometrů od Bagdádu. Pohyb v iráckém Kurdistánu nasvědčuje blízkému otevření severní fronty. Podle posledních místních informací dnes Američané jednají s Turky o dalším postupu operací. Turecko si údajně nepřeje kurdskou účast na bojích. Obává se možného vstupu kurdských jednotek do ropných center Kirkúku a Mosulu. Po tom, co na turecké území omylem spadly americké rakety, Turci zakázali jejich přelety. Podle místních zdrojů turecká armáda také oznámila, že nepotřebuje žádné povolení pro vstup na irácké území. Oficiálně však Turecko oznámilo Evropské unii, že nemá v úmyslu podniknout v severním Iráku vojenskou akci. Ankara tvrdí, že nemá žádné územní nároky; chce se jen chránit před možnými důsledky války. Proti vstupu Turecka do severního Iráku jsou kromě Unie i NATO a Spojené státy, které se bojí konfliktů mezi Turky a tamními Kurdy.

Britové přišli o dalšího vojáka

V bojové akci v jižním Iráku zahynul druhý britský voják. Zabitý voják byl z prvního praporu Black Watch, černé hlídky, a zahynul při operaci u al Zubajru nedaleko Basry v jižním Iráku. Jde o druhého britského vojáka, který zahynul v bojové akci. První přišel o život v neděli, když se snažil uklidnit nepokojný dav u al Zubajru. Podle informace britského ministerstva obrany to byl seržant Steven Roberts z tankové jednotky a pocházel z Bradfordu v severní Anglii. Počet Britů zabitých od začátku války tak stoupl na osmnáct. Osm příslušníků námořní pěchoty zahynulo při havárii vrtulníku v Kuvajtu po zahájení kampaně, dalších šest vojáků přišlo o život při srážce dvou vrtulníků nad Perským zálivem a dva letci královského letectva zahynuli po zasažení jejich letounu Tornado americkou střelou Patriot.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Kateřina Pospíšilová, Helena Šulcová, Martin Hromádka, Karel Hanzelka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme