Ve stínu budov. Nové město u Abú Zabí bojuje proti nesnesitelnému vedru a rozpáleným ulicím

Nejen ve Spojených arabských emirátech rostou stále vyšší mrakodrapy pokryté sklem, přibývá širokých mnohaproudových ulic a budovy spojují pohyblivé chodníky v chlazených tubusech. Uchladit taková místa při padesátistupňových vedrech ale stojí obrovské množství energie. U Abú Zabí tak vyrostlo experimentální město, kde vedro zmírňují stín budov a vítr prohánějící se v úzkých uličkách.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Abú Zabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tohle je jedno z nejchladnějších míst ve městě. Stojíme čelem proti častému proudění větru ze severozápadu. Vzduch přichází tím velkým průchodem, tady je pak průchod malý. Vzniká tak trychtýřový efekt, který přivádí vzduch do prostoru rychleji," přibližuje Chris Wan, projektový ředitel experimentálního města Masdar.

Toto nové město popírá současný styl mrakodrapových klimatizovaných sídel zálivu. Teplota vzduchu v ulicích Masdaru bývá o 15 až 20 stupňů nižší, než je na rozpálených širokých prostranstvích Dubaje nebo Abú Zabí. Tady v Masdaru stojí domy velmi blízko sebe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve stínu budov. Nové město u Abú Zabí bojuje proti nesnesitelnému vedru a rozpáleným ulicím. Na místě natáčel Štěpán Macháček

„Samotné budovy jsou nejlepším zdrojem stínu pro veřejný prostor. Podívejte, kde sedíme - většina prostranství je ve stínu. To významně snižuje povrchovou teplotu," vysvětluje Wan.

Stínění samotnými budovami nebo využívání proudění vzduchu úzkými uličkami jsou prvky, pro které v Masdaru našli inspiraci u tradiční arabské architektury.

„Dříve tohle uměli. Syn získal zkušenosti od táty, jak postavit dům, dobře věděli, odkud nejčastěji vane vítr, z jakého úhlu kdy svítí slunce," popisuje projektový ředitel.

Obyvatele města Masdar chrání před sesnesitelným vedrem mimo jiné stín budov | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Obyvatelé města v ulicích

Vzájemná blízkost budov a příjemná venkovní teplota v Masdaru podle něj umožňuje chodit po městě pěšky, což se v Dubaji nebo Abú Zabí v podstatě nedá. Blízkost budov, stínění, a optimální poměr oken a zdiva také výrazně snižují náročnost budov na chlazení klimatizací.

„Už dnes je množství solární energie vyrobené naší společností, schopné pokrýt spotřebu šesti takových měst, jako je Masdar," potvrzuje Wan energetickou soběstačnost a čistotu projektu.

Chris Wan, projektový ředitel experimentálního města Masdar | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„V létě je venku příšerné vedro, byl jste tu někdy v létě? Nemůžete dýchat, ve vzduchu je strašná vlhkost. Tátovi se okamžitě zamlžily brýle. Ale tady, tady se fakt můžete nadechnout. Takže to funguje," potvrzuje Jude Ahmadová.

V Masdaru jen pracuje, ale stále víc rodin se sem stěhuje k trvalému bydlení. Abdalláh Ísa Šaríf tu žije se ženou a dětmi už tři roky: „Pro mě je to město budoucnosti. Nejen svým designem, ale také myšlenkami. A jsem na to hrdý, že sem patřím."

Šaríf vystudoval na zdejším institutu. Je to rodilý Emiráťan z Abú Zabí. Tradiční bydlení se širší rodinou je ale i tady na ústupu. „Člověk se snaží opustit pohodlí domova rodičů a příbuzných a najít si místo, kde si může splnit své sny a cíle," dodává Šaríf.

Na stavbě nových čtvrtí města právě končí směna a tisíce indických dělníků s barevnými přilbami na hlavách spěchají zpět do svých ubytoven.

Stínění samotnými budovami nebo využívání proudění vzduchu úzkými uličkami jsou prvky, pro které v Masdaru našli inspiraci u tradiční arabské architektury | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Stabva nových čtvrtí města v Masdaru | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme