Spojené arabské emiráty zrušily bojkot Izraele. Země spolu mohou obchodovat

Prezident Spojených arabských emirátů dekretem zrušil zákon, který nařizoval bojkot Izraele. Obě země tak spolu mohou nyní obchodovat a uzavírat finanční dohody. Informovala o tom v sobotu tisková agentura emirátů WAM. Jde o další konkrétní krok po ohlášení normalizace vztahů obou zemí z poloviny srpna. Emiráty se staly po Egyptu a Jordánsku třetím arabským státem ochotným k plnohodnotným diplomatickým stykům s Izraelem.

Dubaj/Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených arabských emirátů - Chalífa bin Saíd Ál Nahján (archivní foto z roku 2009)

Prezident Spojených arabských emirátů - Chalífa bin Saíd Ál Nahján (archivní foto z roku 2009) | Foto: Stephanie McGehee | Zdroj: Reuters

Dekret prezidenta Spojených arabských emirátů, šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána, je zaměřen na „vzájemnou spolupráci a rozvoj bilaterálních vztahů,“ uvedla tisková agentura.

Tureček: Emiráty si za dohodu s Izraelci nechají zaplatit. Zřejmě zbrojními kontrakty s Američany

Číst článek

Tento dokument formálně ruší zákon z roku 1972, zavedený krátce po vzniku emirátů. Právní úprava odrážela tehdejší postoj arabských zemí, podle něhož bylo možné stát Izrael uznat jen za předpokladu, že bude existovat samostatný palestinský stát, poznamenala agentura AP.

Izraelská letecká společnost El-Al chystá na pondělí první komerční let mezi Tel Avivem a Abú Zabí. Jako první poletí izraelská delegace a delegace ze Spojených států, které dohodu obou zemí zprostředkovaly. Americkou delegaci povede zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner a poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien.

Izrael a Spojené arabské emiráty čeká jednání o otevření ambasád, zahájení obchodu a vytvoření cestovního spojení.

‚Historický den pro Izrael.‘ Židovský stát se dohodl na uklidnění vztahů se Spojenými arabskými emiráty

Číst článek

Země už například obnovily telefonní spojení, dohodly se na spolupráci ve zdravotnictví a izraelský prezident Reuven Rivlin pozval do Jeruzaléma prezidenta Spojených arabských emirátů.

Izrael a Spojené arabské emiráty zatím mezi sebou nemají letecké spojení. Není přitom jasné, zda letadlo El-Al bude v pondělí moci proletět nad Saúdskou Arábií, která oficiální styky s Izraelem nemá.

V květnu přiletěl z emirátů do Tel Avivu stroj Etihad Airways se zásilkou zásob pro Palestince kvůli pandemii nemoci covid-19. Byl to první známý let z emirátů do Izraele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme