Třetí arabská země s velvyslancem v Izraeli. Spojené arabské emiráty otvírají ambasádu v Tel Avivu

Spojené arabské emiráty otevírají velvyslanectví v Izraeli. Je to teprve třetí arabská země, která bude mít v židovském státě svého velvyslance. Naposledy takový krok učinilo Jordánsko před více než čtvrt stoletím. Velvyslanectví Spojených arabských emirátů sídlí v Tel Avivu v administrativní budově burzy.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření velvyslanectví Spojených arabských emirátů v Izraeli. Zúčastnil se ho izraelský prezident Jicchak Herzog (vlevo) | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Středečního otevření velvyslanectví Spojených arabských emirátů v Tel Avivu se zúčastnil izraelský prezident Jicchak Herzog. Velvyslanec emirátů Muhammad Chádža, jemuž po boku stál právě izraelský prezident, vyvěsil nad velvyslanectvím vlajku.

Mám určitou naději, že nová izraelská vláda přežije déle než pár měsíců, tvrdí expertka Kalhousová

Číst článek

Izrael a Spojené arabské emiráty loni navázaly diplomatické styky v rámci takzvaných Abrahámovských dohod. Mezi arabské země uznávající Izrael se později připojil i Bahrajn, Súdán a Maroko. Dohody pomohly zprostředkovat Spojené státy.

Ze čtyř arabských zemí, které loni Izrael uznaly, otevírají Spojené arabské emiráty své velvyslanectví jako první. Izrael otevřel svou ambasádu v Abú Zabí už před dvěma týdny. O den později inauguroval izraelský ministr zahraničí Jaír Lapid také konzulát v Dubaji.

Bývalý americký prezident Donald Trump sliboval uznání Izraele ještě dalšími arabskými zeměmi, žádná z nich ale takový záměr nepotvrdila.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme