Spojené arabské emiráty stahují z Jemenu část vojáků, důvodem může být rostoucí napětí v regionu

Spojené arabské emiráty v pondělí oznámily, že stahují podstatnou část svých jednotek z válkou zničeného Jemenu. Země přitom doposud tvořila klíčovou součást koalice vedené Saúdskou Arábií, která v Jemenu bojuje proti šíitským povstalcům Húsíům. Podle vysoce postaveného úředníka Emirátů jde o změnu strategie, informaci přinesla agentura AFP.

San'á Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Spojených arabských emirátů v Jemenu.

Vojáci Spojených arabských emirátů v Jemenu. | Foto: Aziz El Yaakoubi | Zdroj: Reuters

„Souvisí to s odklonem od strategie soustředěné v první řadě na armádu a příklonem k mírové strategii,“ cituje agentura AFP vysoce postaveného úředníka Spojených arabských emirátů, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj nejde o unáhlené rozhodnutí, ale o strategii dlouhodobě diskutovanou i v rámci koalice, která v Jemenu bojuje.

Mluvčí koalice Turki al-Maliki uvedl, že jak Spojené arabské emiráty, tak Saúdská Arábie jsou odhodlány „pracovat na dosažení svých cílů v zemi“.

‚Írán sází na Trumpův konec v Bílém domě.‘ Do války se podle experta na Blízký východ nikomu nechce

Číst článek

Informaci, že Spojené arabské emiráty stahují významnou část svých sil z Jemenu, přinesl na konci června také americký deník The New York Times (NYT), začátkem července obdobně informoval i deník Wall Street Journal. Podle diplomatických zdrojů obou listů část jednotek opustila západní pobřeží Jemenu a přístav Aden.

Přesný počet jednotek, které by měly Emiráty ze země stáhnout, zdroje NYT neuvádí, nejmenovaný západní diplomat se vyjádřil, že jde o „velké množství“. Deník Wall Street Journal píše, že by mělo jít o „většinu“ jednotek, které v zemi v rámci koalice bojují.

Obava z eskalace

O stahování jednotek psal i britský deník The Economist. Podle něj je bezprostředním důvodem, proč Spojené arabské emiráty po čtyřech letech válčení Jemen opouští, obava z možné eskalace situace kolem Íránu.

Obdobně zdroje NYT uvádí, že země chce mít své jednotky doma pro případ náhlého zhoršení bezpečnostní situace v oblasti. Napětí v regionu vzrostlo také po nedávných útocích na ropné tankery.

Poškozené tankery z Ománského zálivu dorazily do přístavů, prohlédnou je experti

Číst článek

Podle blízkovýchodního experta Jamese Dorseyho, kterého cituje AFP, je stahování výsledkem „dlouhodobých, jemných rozdílů“ mezi Saúdskou Arábii a Spojenými arabskými emiráty ohledně toho, jak ke konfliktu v Jemenu přistupovat.

„Stahování odráží dlouhodobé obavy Spojených arabských emirátů z ohrožení své mezinárodní reputace kvůli rostoucí kritice počtu civilních obětí války,“ uvedl Dorsey.

Čtyřletý konflikt

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že zemřelo na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady. Boje rovněž přispěly k šíření cholery, jelikož v místech zničily vodovodní odpadní systém.

per, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme