Spojené arabské emiráty stahují z Jemenu část vojáků, důvodem může být rostoucí napětí v regionu

Spojené arabské emiráty v pondělí oznámily, že stahují podstatnou část svých jednotek z válkou zničeného Jemenu. Země přitom doposud tvořila klíčovou součást koalice vedené Saúdskou Arábií, která v Jemenu bojuje proti šíitským povstalcům Húsíům. Podle vysoce postaveného úředníka Emirátů jde o změnu strategie, informaci přinesla agentura AFP.

San'á Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Spojených arabských emirátů v Jemenu. | Foto: Aziz El Yaakoubi | Zdroj: Reuters

„Souvisí to s odklonem od strategie soustředěné v první řadě na armádu a příklonem k mírové strategii,“ cituje agentura AFP vysoce postaveného úředníka Spojených arabských emirátů, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj nejde o unáhlené rozhodnutí, ale o strategii dlouhodobě diskutovanou i v rámci koalice, která v Jemenu bojuje.

Mluvčí koalice Turki al-Maliki uvedl, že jak Spojené arabské emiráty, tak Saúdská Arábie jsou odhodlány „pracovat na dosažení svých cílů v zemi“.

‚Írán sází na Trumpův konec v Bílém domě.‘ Do války se podle experta na Blízký východ nikomu nechce

Číst článek

Informaci, že Spojené arabské emiráty stahují významnou část svých sil z Jemenu, přinesl na konci června také americký deník The New York Times (NYT), začátkem července obdobně informoval i deník Wall Street Journal. Podle diplomatických zdrojů obou listů část jednotek opustila západní pobřeží Jemenu a přístav Aden.

Přesný počet jednotek, které by měly Emiráty ze země stáhnout, zdroje NYT neuvádí, nejmenovaný západní diplomat se vyjádřil, že jde o „velké množství“. Deník Wall Street Journal píše, že by mělo jít o „většinu“ jednotek, které v zemi v rámci koalice bojují.

Obava z eskalace

O stahování jednotek psal i britský deník The Economist. Podle něj je bezprostředním důvodem, proč Spojené arabské emiráty po čtyřech letech válčení Jemen opouští, obava z možné eskalace situace kolem Íránu.

Obdobně zdroje NYT uvádí, že země chce mít své jednotky doma pro případ náhlého zhoršení bezpečnostní situace v oblasti. Napětí v regionu vzrostlo také po nedávných útocích na ropné tankery.

Poškozené tankery z Ománského zálivu dorazily do přístavů, prohlédnou je experti

Číst článek

Podle blízkovýchodního experta Jamese Dorseyho, kterého cituje AFP, je stahování výsledkem „dlouhodobých, jemných rozdílů“ mezi Saúdskou Arábii a Spojenými arabskými emiráty ohledně toho, jak ke konfliktu v Jemenu přistupovat.

„Stahování odráží dlouhodobé obavy Spojených arabských emirátů z ohrožení své mezinárodní reputace kvůli rostoucí kritice počtu civilních obětí války,“ uvedl Dorsey.

Čtyřletý konflikt

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že zemřelo na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady. Boje rovněž přispěly k šíření cholery, jelikož v místech zničily vodovodní odpadní systém.

per, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme