‚Když se nám stala nehoda, nebyly ještě mobily.‘ Žena se po 27 letech probrala z kómatu a komunikuje

Po 27 letech se probrala z kómatu zhruba šedesátiletá žena ze Spojených arabských emirátů, informoval na začátku týdne místní deník The National. Žena se probrala loni v létě po léčení v Německu. Zprávu, která se poté rozšířila do některých bulvárních webů, ve středu zveřejnila i respektovaná média jako britský list The Times nebo německý server Focus Online.

Abú Zabí (Spojené arabské emiráty) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jaře 2017 se o případu ženy dozvěděl i korunní princ v Abú Zabí, který nabídl rodině zaplacení terapie v Německu. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lékař kliniky v bavorském Bad Aiblingu Friedemann Müller deníku Bild potvrdil, že žena byla v nemocnici před časem přijata ve stavu „minimálního vědomí“. Dodal, že ještě nikdy nezažil, aby taková pacientka po tak dlouhé době opět reagovala.

Může způsobit krvácení do plic. Lékový ústav varuje před užíváním léku Lemtrada na roztroušenou sklerózu

Číst článek

„Nikdy jsem nepřestal věřit, že se jednoho dne probudí,“ řekl deníku The National syn pacientky Muníry Abdalláhové Umar. „Když se nám stala ta nehoda, nebyly ještě mobilní telefony a tak jsme nemohli zavolat sanitku. Trvalo proto několik hodin, než se dostala do nemocnice,“ popsal události z roku 1991 Umar, jemuž byly tehdy čtyři roky. S matkou jel v autě, které řídil jeho strýc, když se srazilo s autobusem.

„Seděl jsem s maminkou na zadním sedadle, když se blížila srážka, zakryla mě vlastním tělem,“ uvedl Umar, který zřejmě i díky tomu vyvázl s menším zraněním. Jeho matku odvezli do místní nemocnice, kde doporučili převoz do Londýna. Ani tam jí ale nedokázali pomoci, a tak se posléze vrátila do nemocnice v emirátech.

Pomohl princ

Žena strávila léta v různých nemocnicích v Spojených arabských emirátech, než se na jaře 2017 o jejím případu dozvěděl i korunní princ v Abú Zabí, který nabídl rodině zaplacení terapie v Německu.

V nemocnici ve městě Bad Aibling nedaleko Mnichova podstoupila Abdalláhová sérii operací zkrácených svalů na rukách a nohách a další fyzioterapii. „Doktoři mi řekli, že mám bujnou fantazii, když věřím, že s ní někdy budu moci mluvit,“ popsal pobyt v Německu ženin syn. Lékaři podle něj prováděli rehabilitace, aby zlepšili kvalitu jejího života.

Zázrak se stal v červnu 2018, uvedl Umar. „Najednou začala vydávat divné zvuky. Zavolal jsem lékaře, aby ji prohlédli, a ti řekli, že vše je v normálu,“ vzpomněl na loňské události Umar. „Tři dny nato jsem se probudil a slyším, jak někdo volá mé jméno! Skákal jsem radostí, léta jsem o tom snil,“ popsal svou radost.

Lékaři si mysleli, že vymizela. Malou ‚fazolku‘ ve šlaše za kolenem má dnes ale každý třetí člověk

Číst článek

Primář Friedemann Müller v Bildu potvrdil, že žena utrpěla těžké traumatické poranění mozku. „V mozku docházelo k rozsáhlým poškozením a atrofiím (úbytek mozkové hmoty). To vedlo ke značným poruchám bdělosti a vědomí. Když k nám pacientku přivezli, byla ve stadiu syndromu minimálního vědomí. Často jsme pozorovali, že krátce na něco míří pohledem, zpravidla na tvář svého syna,“ řekl lékař.

U pacientky však nebyly rozpoznatelné žádné cílené pohyby. Díky péči kliniky se však její tělesný stav postupně zlepšoval.

Nyní je Muníra Abdalláhova opět ve své zemi. Podle lékařské zprávy z minulého měsíce je schopna komunikovat, ale stále potřebuje pravidelnou rehabilitaci, aby se jí mimo jiné zlepšila schopnost sedět. Dokáže odpovídat na otázky, i když s obtížemi, a cituje verše z koránu, uvedl v pondělí deník The National.

„Pacientku, která po tak dlouhé době opět dobře komunikuje, jsem ještě nezažil,“ poznamenal primář Müller.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme