Spojené státy a Evropská unie podpoří novou vládu Iráku

Evropská unie a Spojené státy daly najevo vůli překonat nedávné rozpory kolem zásahu v Iráku. Na summitu na irském hradě Dromoland se obě strany dohodly, že podpoří novou iráckou vládu při rekonstrukci země a přechodu k demokracii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush, B. Ahern a R. Prodi | Foto: EPA

Georgi Bushovi se podařilo získat podporu Evropské unie v Iráku. Na summitu Spojených států a Unie na irském hradě Dromolandu se zúčastněné strany dohodly, že pomohou snížit zahraniční dluh Iráku, podpoří demokratické reformy i výcvik iráckých bezpečnostních sil.

"Myslím, že hořké rozpory kolem války už jsou pryč. Někteří lidé nesouhlasili s tím, jaká rozhodnutí jsem já udělal. Ale všichni se shodneme, že chceme demokratický a mírový irák. Takže je náš společný zájem a společný cíl umožnit Iráčanům, aby poznali výhody svobodné společnosti. Doufám, že NATO odpoví pozitivně na žádost pomoct Iráčanům při tréninku a výbavě nových bezpečnostních složek," řekl George Bush.

Právě s takovým záměrem odlétá Bush do Turecka na vrcholnou konferenci Severoatlantické aliance. Českou republiku na ní budou zastupovat prezident Václav Klaus a odstupující premiér Vladimír Špidla.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme