Spojené státy budou snižovat emise, ale méně razantně než EU

Spojené státy oznámí konkrétní závazek o snižování emisí skleníkových plynů ještě před summitem OSN v Kodani. Podle dřívějších zpráv měl ale Washington oznámit své cíle v boji proti oteplování až na summitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatické změny (Ilustrační foto) | Foto: NASA

Evropa slibuje snížit emise do roku 2020 o 20 procent oproti úrovni z roku 1990.

Od Spojených států se dá však čekat podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Washingtonu Víta Pohanky závazek podstatně mírnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký závazek na snižování emisí se dá očekávat od USA na prosincové konferenci v Kodani? Odpovídá zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka

"Závazek USA bude pravděpodobně takový, že do roku 2020 sníží emise CO2 o 17-20%, ale ne proti roku 1990 jako Evropská unie, ale proti roku 2005, což je daleko mírnější. Splnit závazek EU bude daleko bolavější než závazek USA," vysvětlil Pohanka na Rádiu Česko.

To by mělo podle něj umožnit Bílému domu, aby tvrdil, že se snaží něco dělat proti změnám klimatu, aby si mohl odškrtnout jeden z předvolebních slibů.

Dopad na ekonomiku by ale nebyl takový, takže by mohl projít i v Kongresu. Tam zatím podle Pohanky podobné iniciativy týkající se boje proti globálnímu oteplování narážely, a to nejen u republikánů.

Na Obamu tlačí ekologická lobby

Od summitu v Kodani se dohoda o konkrétních závazcích nečeká. Důvod, proč Spojené státy cítí potřebu s nějakým závazkem vůbec vyrukovat, je podle Pohanky ten, že zde existuje sílící ekologická lobby, kam dnes patří dnes i podniky, které se snaží na ekologické ekonomice vydělat.

"Tato lobby se snaží působit na vládu, dává o sobě vědět v TV spotech. I proto se snaží Obamova vláda s nějakým závazkem přijít," domnívá se Pohanka.

Na jednání USA-Indie bylo téma ekologie tabu

Právě teď je ve Washingtonu na státní návštěvě indický premiér Manmohan Sing. I s ním jednal prezident Obama o globálním oteplování při své nedávné asijské cestě. Po setkání ve Washingtonu však toto téma vůbec nezmínili.

Indie argumentuje tím, že potřebuje růst více než USA a Evropa, a proto by bylo nespravedlivé, aby Indie a Čína musely omezovat emise stejně jako vyspělé státy.

"Toto je první oficiální státní návštěva indického premiéra v USA za vlády Obamy. Bílý dům se snaží dát najevo, jak důležitým partnerem pro něj Indie je. Proto asi tato návštěva není nejvhodnější pro takové ožehavé téma," míní Pohanka.

Obchod s povolenkami naráží na odpor kongresmanů

V americkém Kongresu se nyní jedná o zavedení obchodování s emisními povolenkami - podobném, jak ho známe v Evropě. Šance, že tento zákon projde, je však nejistá.

"Je to na vážkách. Zákon prošel dolní komorou Kongresu, tedy Sněmovnou reprezentantů, ale v Senátu se to nyní zadrhlo. Vypadá to, že se zde o povolenkách bude jednat až na jaře," vysvětlil Pohanka.

Celkově podle něj tato myšlenka naráží na odpor republikánů, ale také mnohých demokratů, kteří jsou ze států, kde se těží uhlí nebo kde jsou vysoké emise.

"V USA by ten systém mohl znevýhodňovat ty státy, kde mají silnou voličskou základnu i demokraté. Toto téma proto nerozděluje Kongres podle stranických linií, ale podle toho, odkud ti kongresmani jsou," uzavřel Pohanka.

Vít Pohanka, Alena Adámková, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme