Spojené státy částečně snižují bezpečnostní opatření na letištích

Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff oznámil částečné snížení bezpečnostních opatření na amerických letištích. Nejvyšší stupeň kontroly ale stále platí pro lety mezi Spojenými státy a Británií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní režim na letišti v Chicagu | Zdroj: ČTK

Největší dohady se tu vedou kolem příručních zavazadel, protože se většina lidí snaží po Americe cestovat se všemi věcmi na palubě. Ministr Chertoff ujistil, že moderní technologie umožňují tak bezpečnou kontrolu, že ve Spojených státech nebudou palubní zavazadla zakázána. Američané si také mohou vzít na palubu letadel všechny spreje a malé množství tekutých léků, i když nebudou na předpis.

Kromě zákazu jiných tekutin než léků a kojenecké výživy bude v Americe také povinné zouvání a následné prozařování bot u kontrol před vstupem do letadla. To ale nebude pro Američany novinka.

Naposledy totiž byla ve Spojených státech odhalena výbušnina na palubě letadla v roce 2001, krátce po 11. září, a to když ji tam propašoval terorista právě v botě. Americké letecké společnosti proto toto opatření už několik let uplatňovaly na základě vlastního rozhodnutí.

Bezpečnostní síly zatím v Americe neobjevily žádné napojení na zatčené teroristy v Británii. Chertoff ale varoval, že by se je mohly snažit napodobit jiné skupiny, které plánují teroristické útoky.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme