Spojené státy chtějí oživit mírová jednání na Blízkém východě

Američané chtějí otevřít novou kapitolu v jednáních o míru na Blízkém východě. Prezident Barack Obama a ministryně zahraničí Hillary Clintonová jmenovali zvláštního vyslance pro tento region, bývalého senátora George Mitchella. Ten se osvědčil už při dojednání míru v Severním Irsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama a George Mitchell | Zdroj: ČTK

Budeme aktivně a agresivně prosazovat mír mezi Izraelci a Palestinci, říká Barack Obama. Nová americká vláda si uvědomuje, že nesmí ztrácet čas a chopit se iniciativy.

"Hamas musí přestat s raketovými útoky. Izrael dokončí úplně stahování z Gazy. Spojené státy a jejich partneři budou zároveň prosazovat takový režim, který znemožní pašování zbraní do Gazy."

Hledáním mírového řešení palestinsko-izraelského konfliktu je pověřen bývalý senátor George Mitchell. Ten ujišťuje, že obtížnost tohoto úkolu nepodceňuje. Varováním jsou mu i zkušenosti ze zprostředkování míru mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku.

Při jednáních, která tam nakonec vedla k míru, prožili podle něj 700 dnů neúspěchů, aby se nakonec dočkali jednoho úspěšného dne. "Dosáhnout dohody mezi Izraelci a Palestinci bude také obtížné, ale neexistuje konflikt, který by se nedal ukončit," dodal George Mitchell.

V Gaze začal závod, kdo první pomůže obětem izraelských útoků

Palestinské radikální hnutí Hamas začne v Gaze rozdělovat finanční pomoc rodinám, které utrpěly při nedávných izraelských útocích. Oznámil to mluvčí vlády Hamasu s tím, že k dispozici je prozatím 40 miliónů dolarů. Své programy na obnovu Gazy chystá také Západ. V zákulisí se ale objevují obavy, aby tato pomoc ještě neposílila pozice Hamasu. A aby přišla dřív než peníze z Íránu, který se rovněž chce podílet na rekonstrukci.

Přesně tak tomu bylo i před dvěma lety v Libanonu. Izrael tam oznámil vítězství nad Hizballáhem. Pozice islamistů v očích lidí se ale po tehdejší válce ještě více upevnila, protože s podporou Teheránu dokázali lidem okamžitě a efektivně pomoci.

Západ podporovaný Izraelem vymýšlí model, jak rekonstrukci Gazy zajistit za účasti palestinské vlády prezidenta Abbáse. Ta ale kontroluje pouze západní břeh Jordánu a v Gaze je velmi nepopulární.

Mezitím se ukazuje, že se obnovují pašerácké tunely mezi Egyptem a Gazou. Ty slouží hlavně k pašování benzínu a spotřebního zboží. Jejich otevřením si Hamas znovu upevňuje moc a oblibu u Palestinců.

Marika Táborská, Vít Pohanka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme