Spojené státy chystají průlomový návrh pro Blízký východ

Izrael zmrazí výstavbu židovských osad výměnou za to, že Spojené státy prosadí tvrdší sankce proti Íránu. Taková je podstata plánu, který chystá americká administrativa Baracka Obamy, aby prolomila patovou situaci na Blízkém východě. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informuje britský deník Guardian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Vojtěch Pohanka

Izraelci označují Írán a jeho jaderný program za existenční hrozbu. Mezinárodní společenství zase považuje osady za překážku izraelsko-palestinského urovnání.

Detaily plánu se možná právě v těchto chvílích pilují při cestě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua po Evropě. Spojené státy by měly spolu s Francií a Británií prosadit mezinárodní sankce, které by tentokrát zasáhly i ropný průmysl Íránu.

Izrael zase možná svolí k tomu, že nanejvýš na rok zmrazí výstavbu židovských osad, ovšem pouze na západním břehu Jordánu, a nikoli ve východním Jeruzalémě.

Pokud vše klapne, měl by Obama plán oficiálně vyhlásit koncem září. Bílý dům předpokládá, že amerického prezidenta bude v tu chvíli obklopovat Netanjahu, palestinský prezident Abbás a řada dalších vůdců.

Přečtěte si také:
Izraelské vedení v tichosti zmrazilo nové projekty židovských osad
Přes kritiku vystěhovala izraelská policie ve východním Jeruzalémě další arabské rodiny
Američané a Izrael se prý přibližují kompromisu ohledně židovských osad
Izraeli se nelíbí Obamova kritika židovské výstavby ve východním Jeruzalémě
Izrael zrušil židovskou osadu na Západním břehu Jordánu

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme