Spojené státy dočasně uvolnily sankce proti Íránu

Bílý dům tak rozhodl proto, aby mohla pomoc obyvatelům měst zničených zemětřesením putovat rychleji. Dary mohou v následujících devatesáti dnech dostávat organizace se sídlem v Íránu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Do země také mohou být dováženy technologické produkty, jako jsou počítače a satelitní telefony. Washington oznámil, že Íránci si takovou pomoc zaslouží a potřebují spolupráci při obnově země po přírodní pohromě.

Americký prezident George Bush se ale zároveň nechal slyšet, že tento krok nemusí vést k lepším vztahům mezi Washingtonem a Teheránem. Humanitární pomoc je jedna věc a diplomatické styky je věc druhá. Faktem ale je, že Američané jsou v Íránu poprvé oficiálně za posledních čtyřiadvacet let.

Zemětřesení v Íránu zabilo asi čtyřicet tisíc lidí. Nalezeno a pohřbeno bylo už asi třicet tisíc mrtvých. Z trosek se podařilo vyprostit asi tři tisíce živých osob a zdravotnická zařízení ošetřila na patnáct tisíc zraněných. Až sto tisíc zanechalo bez střechy nad hlavou.

Úřady upřesnily sílu otřesů z původních 6,3 na 6,8 stupně Richterovy škály. Jejich epicentrum bylo přímo pod Bámem, asi 16 kilometrů pod zemským povrchem. Íránský odborník Šoja Taherí ale považuje i nynější údaje za předběžné. Hodnoty se podle něj možná znovu změní po podrobnější analýze.

Život v Bámu jde navzdory této katastrofě dál. Podle rozhlasu tam bylo ve středu uzavřeno od zemětřesení první manželství. Snoubenci měli být původně oddáni právě v osudný pátek. Oba přišli o většinu příbuzných, ale otec ženicha trval na tom, aby se svatba konala. Příbuzní by si to podle něj přáli.

Milan Kopp, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme