Spojené státy dodají Izraeli další zbraně i přes svůj vlastní tlak na příměří v Gaze, píší americká média

Spojené státy chystají nové dodávky bomb a dalších zbraní Izraeli, přestože tlačí na příměří v Pásmu Gazy, uvedl list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na americké činitele. Agentura Reuters zase napsala, že francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje uznání palestinského státu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pásmo Gazy (ilustrační foto)

Pásmo Gazy (ilustrační foto) | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Americký prezident Joe Biden naposledy v pátek podle agentury DPA řekl, že je pevně přesvědčen o nutnosti dočasného příměří, aby bylo možné dosáhnout propuštění unesených rukojmí. Očekává, že Izrael zatím neuskuteční masivní pozemní ofenzivu. Tel Aviv ale podle svých vyjádření počítá s ofenzivou v Rafáhu na jihu Gazy s cílem zničit „poslední baštu“ palestinského radikálního hnutí Hamás.

Mezinárodní soud v Haagu zamítl žádost Jihoafrické republiky k ochraně Rafáhu v Pásmu Gazy

Číst článek

I přes takto rozdílný pohled je podle WSJ Bidenova administrativa připravena dodat Izraeli další zbraně v hodnotě desítek milionů dolarů, včetně bomb typu MK-82.

Před ofenzivou v Rafáhu a bezprecedentní humanitární katastrofou, k níž by mohla vést, v pátek varoval i Macron, který na tiskové konferenci rovněž řekl, že uznání palestinského státu není pro Francii tabu.

Jak poznamenává Reuters, jednostranné francouzské uznání Palestiny by mělo především symbolickou a diplomatickou váhu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v minulosti vyjádřil hrdost nad tím, že se mu podařilo zabránit vzniku palestinského státu, řekl, že jeho země kategoricky odmítá „mezinárodní diktát týkající se trvalého urovnání s Palestinci“ a bude nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu.

Biden rozhodl o ochraně Palestinců v USA před deportací na příštích 18 měsíců. Týká se to 6000 lidí

Číst článek

Izrael na Gazu útočí v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců ze 7. října, při němž v Izraeli zemřelo přes 1100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno.

Kolem 130 jich zůstává v moci radikálů, kvůli čemuž se podle serveru Axios v pátek potají na mnichovské bezpečnostní konferenci izraelský prezident Jicchak Herzog setkal s katarským premiérem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním. Právě Katar je prostředníkem v jednání o propuštění rukojmích.

V Gaze od začátku války zahynulo přes 28 000 lidí, drtivá většina z 2,3 milionu obyvatel musela opustit své domovy a přežívá ve velmi těžkých podmínkách. DPA s odkazem na organizace napojené na OSN uvedla, že nyní z Rafáhu, kde se tísní až 1,4 milionu palestinských civilistů, které válka vyhnala z domovů, část Palestinců v očekávání izraelské ofenzivy směřuje do centrální části tohoto pobřežního pásma.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme