Spojené státy finančně podpoří ‚internetové disidenty‘

„Internet je globálním veřejným náměstím,“ prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Spojené státy budou finančně podporovat disidenty a aktivisty usilující o svobodný přístup v zemích, které ho neumožňují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kurzech se klienti seznámí třeba s tím, jak vyzrát na ovládání počítače | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Impulsem k této nejnovější iniciativě šéfky americké diplomacie byly nedávné protivládní protesty v Egyptě, které se Mubarakův režim snažil potlačit mimo jiné tím, že znemožnil přístup na internet.

„Zároveň je ale pravda, že současná americká vláda už od nástupu Baracka Obamy do funkce téma omezování přístupu na internet v globálním měřítku zmiňuje přinejmenším důrazněji a také častěji, než tomu bylo za prezidenta Bushe,“ připomněl severoamerický zpravodaj ČRo Vít Pohanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka o tématu informoval v Odpoledním Radiožurnálu

„Konkrétně americká vláda kritizuje státy, jako je Čína, Kuba, Sýrie, Vietnam a Barma, jako ty země, které aktivně své občany a jejich přístup k informacím pomocí internetu omezují, a to především z politických důvodů.“

Americké úřady na druhou stranu ale samy kritizují například server WikiLeaks, který publikoval pro ně nepohodlné materiály, hlavně utajované diplomatické depeše. Ministerstvo spravedlnosti USA stále zkoumá možnost, zda Američané mohou proti WikiLeaks nějak právně zakročit.

„Šušká se o údajných sabotážních akcích na server WikiLeaks, za kterými údajně měla stát americká vláda, ale to je - pokud vím - jen na úrovni spekulací nebo spikleneckých teorií. V žádném případě to ale není tak, že by v Americe někdo přístup na internet omezoval, filtroval to, co lidé mohou a nemohou číst,“ poznamenal dále Pohanka.

Jiná otázka ale podle něj je, pokud by se člověk díval na nějaké webové stránky třeba islámských radikálů. Potom není určitě vyloučené, že se někdo bude zajímat o to, kdo se na takové stránky dívá a kdo tam co umísťuje.

Na podporu ‚internetových disidentů‘ věnuje Washington 25 milionů dolarů.

„To opravdu nepůsobí jako velká částka, hlavně ve srovnání s tím, kolik peněz dávají Američané třeba na válčení v Afghánistánu. Na druhou stranu to není také zanedbatelná částka, pokud se využije dobře a dostane se nějakým způsobem k lidem, kteří ji potřebují a dokáží ji rozumně využít,“ podotkl závěrem zpravodaj ČRo.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme