Spojené státy hluboce litují zveřejnění tajných informací

Spojené státy podniknou agresivní kroky k dopadení viníků zodpovědných za ukradení a zveřejnění tajných materiálů. Uvedla to ve svém prohlášení ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Bílý dům, Pentagon a ministerstvo zahraničních věcí uvedli, že dělají vše pro to, aby se něco podobného už nikdy nestalo. Clintonová se také jménem Spojených států za únik omluvila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová | Foto: U.S. Department of State

„Nebudu komentovat ani potvrzovat pravost dokumentů, které mají být ukradenými vládními spisy. Ale můžu říct, že Spojené státy hluboce litují zveřejnění jakékoliv informace, která měla být tajná nebo důvěrná. Včetně osobní konverzace našich protějšků nebo osobních postřehů a hodnocení našich diplomatů,“ uvedla Clintonová.

„Toto zveřejnění není pouze útokem na zájmy Spojených států, ale na celou mezinárodní komunitu. Naše spojenectví a partnerství, konverzace a vyjednávání, která chrání světovou bezpečnost a rozvíjejí ekonomickou prosperitu,“ dodala americká ministryně zahraničí.

Kontroverzní internetový server WikiLeaks zveřejňuje tajné diplomatické depeše z celého světa, včetně Prahy. Zveřejnění se týká celkem 250 tisíc tajných hlášení z ambasád.

Podle Clintonové zveřejnění dokumentů ohrozilo životy lidí, americkou národní bezpečnost a těžce poškodilo snahy Spojených států pracovat s ostatními zeměmi na řešení společných problémů.

Lukáš Vincourek, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme