Spojené státy Husajna odzbrojí

Spojené státy nadále ctí svůj závazek odzbrojit Saddáma Husajna i za cenu přenesení války proti teroru na irácké území. Dnes vypršelo ultimátum, do kterého Irák mohl říci pravdu o zbraních hromadného ničení. Skutečnost předání irácké zprávy, která je na cestě do Vídně a New Yorku, Bushovu administrativu zatím nepřesvědčila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Více než deset let měl Saddám Husajn povinnost odzbrojit, řekl George Bush. Doposud trvale a systemticky tento závazek porušoval a podkopával úsilí isnpektorů. K masivnímu biologickému programu se přiznal až poté, co z něj byl usvědčen. Spojené státy se netají tím, že prokáže-li se sebemenší americká pochybnost o jeho zprávě, jsou Američané připraveni a ochotni jít do války s Irákem s cílem sfrhnout režim Saddáma Husajna. V Kataru se mezitím připravuje na příští týden velké americké vojenské cvičení více 60tisícová americká armáda.

Rusko přijalo s uspokojením včasné předání zprávy o zbrojních programech inspektorům OSN iráckými představiteli. Skutečnost, že Bagdád předal zbrojním inspektorům OSN zprávu o programech rozvoje chemických, biologických, jaderných zbraní i balistických raket včas a také to, že inspekce probíhají v plánovaném režimu svědčí o zájm u Iráku splnit rezoluci OSN číslo 1441. Toto konstatování obsahuje oficiální reakce ruského ministerstva zahraničí. Moskva předpokládá, že pečlivé posouzení a prostudování podkladů předaných Bagdádem si vyžádá určitý čas. Ruské ministerstvo zahraničí vedle uspokojení nad průběhem procesu upozorňuje i na to, že dokumenty mohou obsahovat údaje a informace, se kterými bude třeba nakládat velice obezřetně a neměly by vyjít všeobecně ve známost.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme