Spojené státy i EU zruší sankce vůči Íránu. Splnil všechny požadavky

Írán splnil veškeré požadavky ohledně svého jaderného programu, které mu ukládala loňská dohoda s velmocemi. Ve svém prohlášení to uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Spojené státy a Evropská unie následně ohlásily zrušení sankcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Zdroj: Reuters

„Téměř přesně po šesti měsících, kdy jsme uzavřeli historickou dohodu s Íránem, MAAE ověřila, že splnil všechny požadavky. Proto ekonomické sankce vztahující se k jeho jadernému programu jsou zrušeny,“ řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Americký ministr zahraničí John Kerry oznámil, že už podepsal dokumenty potřebné k uvolnění sankcí.

Šéf MAAE Jukija Amano sobotu označil za důležitý den pro mezinárodní společenství. Inspektoři podle něj i nadále budou dodržování dohody kontrolovat.

Přístup k blokovaným miliardám

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf již včera ráno uvedl, že sankce proti Teheránu by měly být uvolněny ještě ten samý den. Ministr v sobotu ve Vídni jednal se svým americkým protějškem Johnem Kerrym a s Federicou Mogheriniovou.

Írán dohodu, jejímž cílem bylo zabránit zemi ve výrobě jaderných zbraní, uzavřel loni v červenci se šesti velmocemi - Francií, Británií, USA, Ruskem, Čínou a Německem.

Zavázal se v ní i k vyřazení části centrifug na obohacování uranu nebo k přestavbě některých jaderných zařízení.

Konec sankcí Teheránu mimo jiné otevře cestu k zablokovaným penězům v zahraničních bankách a umožní prodávat ropu na světovém trhu.

ČTK, Štěpán Sedláček, Lenka Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme