Severozápad Spojených států čelí nebývalé rekordní vlně veder. Klimatizace a ventilátory jsou vyprodané

Intenzivní, dlouhotrvající, rekordní, bezprecedentní, anomální a nebezpečné – tak popisuje americká Národní meteorologická služba historickou vlnu veder, která postihla severozápad Spojených států u pobřeží Tichého oceánu. Teplotní rekordy všech dob padají v místech, kde mnoho lidí nemá klimatizaci, upozornila agentura AP. V regionu totiž obvykle panuje mírnější podnebí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebývalé teplo nejenže ohrozí zdraví místních obyvatel, ale také vystaví region zvýšenému riziku požárů a zesílí dopady pokračujícího sucha | Foto: Karen Ducey | Zdroj: Reuters

Přenosné klimatizační jednotky a ventilátory jsou v místních obchodech vyprodány, upozornila stanice BBC na svém webu. Historický rekord v nejvýše naměřené teplotě padl v neděli v sousední Kanadě.

Předpověď slibuje Portlandu ve státu Oregon 112 stupňů Fahrenheita (44 stupňů Celsia), což by překonalo rekord stanovený o den dříve. Podobně rekordní teploty slibuje předpověď mezinárodnímu letišti v Seattlu. Výstraha před přílišným horkem platí v celém regionu. Vlna veder se také přesunula do státu Idaho, kde se v Boise předpovídají teploty nad 38 stupni Celsia po dobu nejméně sedmi dnů.

Města připomínají obyvatelům, kde jsou k dispozici bazény a místa sloužící k ochlazení. Také varují před dehydratací, nabádají dávat pozor na své sousedy a vyhýbat se přílišné námaze.

Nicméně tři tisícovky sportovců se přihlásily do nedělního triatlonu Ironman v Coeur d’Alene v Idahu. Začátek závodu, zahrnujícího plavání, jízdu na kole a maratonský běh, byl posunut na podvečer.

Organizátoři závodů podle televize KHQ-TV uvedli, že na občerstvovacích stanicích měli k dispozici 28 tun ledu, ostřikovače a chlazené ručníky pro sportovce. Místní hasiči a záchranáři posílili ze 17 na 60 mužů. A koordinátor ošetřovatelů závodu Stan Foster zavzpomínal, že během Ironmana 2015, kdy teploty dosahovaly stoletého maxima, museli ošetřit 525 lidí, z nichž pět skončilo v nemocnici.

„Hlavní věc, kterou lidem říkáme, je, aby se hlavně nesnažili o rekord. Pomalu dál dojdeš. Užijte si svůj den, i když bude horko,“ řekl. „A nepijte jen vodu. Musíte jíst a musíte doplňovat elektrolyty. Pokud pijete jen vodu, skončíte v nemocnici,“ varoval.

Riziko požárů

Meteorologická služba v Coeur d'Alene uvedla, že v tomto týdnu bude nejspíše pokračovat „jedna z nejextrémnějších a nejdelších vln veder v zaznamenané historii vnitrozemského severozápadu“. Nebývalé teplo nejenže ohrozí zdraví místních obyvatel, ale také vystaví region zvýšenému riziku požárů a zesílí dopady pokračujícího sucha.

Podle předpovědi by se od pondělí měly vysoké teploty přesouvat na západ státu Montana, dodala AP.

V Portlandu si mohou lidé od veder odpočinout v klimatizovaných centrech. Podobná jsou i v Seattlu. | Foto: Maranie Staab | Zdroj: Reuters

Výstraha americké Národní meteorologické služby před nadměrným horkem se týká států Oregon a Washington, části Idaha a Kalifornie, upozornila stanice BBC na svém webu.

Okres Multnomah v Oregonu varoval před „život ohrožujícím“ vedrem. Zdravotní úřady v Oregonu zrušily limity pro návštěvníky nákupních center a kin, zavedené kvůli covidu-19, a to proto, aby se v těchto klimatizovaných místech mohli lidé ochladit.

V sousední Kanadě zaznamenala obec Lytton na jihu provincie Britská Kolumbie v neděli rekordní teplotu 46,1 stupně Celsia, čímž padl předchozí kanadský rekord 45 stupňů Celsia, naměřený ještě v roce 1937, uvedla AP. Výstrahy před horkem se podle BBC týkají i části provincií Saskatchewan a Alberta a severozápadního území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme