Spojené státy kontaktovaly Kubu kvůli ropné skvrně

Po více než půl století začaly Spojené státy komunikovat s Kubou. Kvůli ropě, která už měsíc uniká z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu, kontaktovali dva američtí diplomaté kubánské představitele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuba - území

Kuba - území

Ropná plošina společnosti BP explodovala z dosud neobjasněných příčin 22. dubna a po následném požáru se potopila. Ropná skvrna, která se začala následně šířit, se už dostala do pobřežních mokřadů státu Louisiana. Vědci stále častěji varují před tím, že by se mohla dostat na pobřeží Floridy a severní části Kuby a také do Atlantického oceánu.

Jednání s Kubou americká strana vysvětluje tím, že je její povinností informovat všechny sousední státy o případné ekologické katastrofě, která by je mohla postihnout. Neupřesnila, čeho se jednání týká, zda USA nabídly Kubě pomoc v případě, že ropná skvrna zasáhne i kubánské pláže, ani zda ji Kuba přijme. Kubánské úřady se k jednáním zatím nevyjádřily.

Přehrát

00:00 / 00:00

USA kontaktovaly Kubu kvůli ropné skvrně. Hostem Rádia Česko byla vedoucí kubánských projektů Člověk v tísni Pavla Holcová.

„Kuba je na tom v současné době ekonomicky velice špatně. Takže by od ní bylo velmi krátkozraké pomoc odmítnout, nicméně je to pořád ve hře,“ uvedla na Rádiu Česko vedoucí kubánských projektů Člověk v tísni Pavla Holcová.

Na Kubě podle ní sice existuje něco jako integrovaný záchranný systém pro případ podobných katastrof, jaká teď hrozí, ale, jak zdůraznila, nefunguje ani na 60 procent. „Relativně dobře je ošetřená Havana, ale ostatní provincie jsou na tom dost zoufale. Bylo to vlastně vidět i po dvou hurikánech, které Kubu zasáhly v roce 2008,“ přiblížila.

Kuba tehdy podle Holcové sice více komunikovala s okolním světem, ale zároveň na všechny strany ujišťovala, že to sama zvládá. „Ale v momentě, kdy dorazila humanitární pomoc ze zahraničí, zachoval se režim velmi tržně a tu pomoc místo toho, aby ji rozděloval, tak ji prodával lidem, kteří ji nejvíce potřebovali,“ přiblížila.

Zasažení ropou by bylo katastrofou ekonomickou i ekologickou

Pokud by ropná skvrna skutečně dorazila ke kubánským plážím, znamenalo by to podle Holcové velkou katastrofu nejen pro kubánskou ekonomiku, protože turistika je pro ni klíčovým příjmem, ale také pro tamní ekosystém.

„Z dnešního pohledu je dost oceňované, že Kuba je velmi čistý ostrov. Tím, že tam není moc továren, průmyslu, tak se často hovoří o tom, že jeden z budoucích cílů je vytvořit jakousi ekoturistiku a tím přitáhnout víc turistů a v momentě, kdy by oblast byla zasažena ropou, by to tyto plány zhatilo,“ uvedla.

Představitelé Kuby ale podle ní stále doufají, že Kuba ropnou skvrnou zasažena nebude. „Přijetí pomoci od USA by bylo až poslední gesto, které by udělali,“ dodala na Rádiu Česko.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme