Spojené státy kritizují Izrael za to, že brání v obnově palestinské Gazy

Izrael brání dodávkám humanitární pomoci Palestincům v pásmu Gazy. Ostrou výtku v tomto duchu poslala diplomatickými kanály svým izraelským spojencům americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Uvádí to izraelský deník Ha'arec. Přístup Izraele k pomoci Palestincům prý také bude příští týden klíčovým tématem návštěvy Clintonové v Jeruzalémě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

humanitární pomoc | Foto: Miroslav Konvalina

Izrael každý den vydává zprávy o desítkách kamionů s humanitárními dodávkami, které do Gazy pouští. Nejen podle Američanů, ale i podle Evropské unie je to stále málo, zejména po nedávné devastující válce.

Izrael navíc do pásma pouští jen nezbytný materiál a velkou část spotřebního zboží si tedy Palestinci do Gazy stále nosí pašeráckými tunely z Egypta.

Izrael začal Gazu blokovat před dvěma lety, když se tam dostalo k moci militantní hnutí Hamás. Teď otevření hranic podmiňuje tím, že Palestinci propustí zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita. Hamás ho chce vyměnit za stovky z asi 11 tisíc Palestinců, které naopak drží Izrael.

Přečtěte si také:
Izrael odvolal hlavního vyjednávače o příměří s Palestinci
Evropská unie odsoudila Izrael za plán další židovské osady
Izraelská armáda během války v Gaze bezdůvodně ničila palestinské domy

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme