Spojené státy mexické se mají stát oficiálně Mexikem

Mexiko chce být Mexikem. Doposud totiž tato stomilionová země používá delší název Spojené státy mexické. Její odstupující prezident Felipe Calderon chce kongresu předložit zákon, ve kterém by se tento oficiální název změnil na pouhé Mexiko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ať žije Mexiko! Na tento slogan narazíte prakticky všude. | Foto: Lucie Christovová

„Felipe Calderon končí ve funkci 30 listopadu, toto své rozhodnutí tedy vyhlásil jen pár dní předtím. Znamená to ale změnu konstituce, což není jednoduché. Jednoznačně řekl, že jméno státu vyjadřuje velikou symboliku, která vyjadřuje etnický původ obyvatel, jejich kulturu. Mexiko podle něj již nemá potřebu jako v roce 1824 napodobovat jiné země, což je jasný odkaz na Spojené státy americké,“ vysvětluje etnolog a odborník na Jižní Ameriku Mnislav Zelený.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporech okolo oficiálního názvu Mexika mluvil na Rádiu Česko etnolog a odborník na Jižní Ameriku Mnislav Zelený

S podobným návrhem Felipe Calderon v roce 2003 neuspěl. „Tehdy byla situace trochu jiná. Jeho návrh sice vstoupil do parlamentu, ale vůbec se o něm nehlasovalo,“ říká Zelený.

Podle něj ne všichni Mexičané s návrhem prezidenta souhlasí:

„Někteří dokonce argumentují, že jde o ústupek Calderona Spojeným státům, neboť pouze ony chtějí mít ‚Spojené státy‘. Navíc je to prý proti federalismu, za který se umíralo. Někteří posměváčci dokonce navrhují Narkotiqland, tedy země drog, což vyjadřuje největší problém Mexika. Je to také centralistické, protože název Mexiko pochází pouze z kultury Aztéků. To byli ti Mexikové. Zcela se pomíjí Mayové, Olmékové a další kultury. Čili není to jednoduché řešení.“

pir, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme