Spojené státy mohou použít jaderné zbraně proti Iráku

Americké ministerstvo obrany zvažuje možnost nasazení jaderných zbraní při případném vojenském zásahu proti Iráku. Podle zdrojů, blízké Pentagonu, mají být namířeny proti podzemním velitelským střediskům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atomová ponorka s balistickými raketami | Foto: FAS

Kromě Iráku je na seznamu zemí, kde by použití jaderných zbraní připadalo v úvahu, také Írán, Severní Korea, Libye a Sýrie. Opatření zavazuje vojenské plánovače, aby vypracovali schémata útoků na objekty, v nichž jsou umístěny zbraně hromadného ničení.

V článku pro vydání listu Los Angeles Times se o tom zmínil expert na vojenské otázky William Arkin. Arkin připomněl, že jaderné zbraně patřily již od svého vzniku k často diskutovaným možnostem při vojenských operacích.

V prosinci 2001 podepsal americký ministr obrany Donald Rumsfeld tajný dokument o americké jaderné politice, jímž otevřel dveře k použití jaderných zbraní proti cílům, které jsou s to odolat nasazení konvenčních zbraní.

Upozornil však, že už pouhý fakt, že se Bushova administrativa rozhodla aktivně posoudit použití těchto zbraní jako preventivního kroku, znamená významné snížení jaderného prahu.

Milan Kopp, Vladimír Vokál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme