Spojené státy možná vyhlásí Blízký východ za bezjadernou zónu

Spojené státy možná kývnou na formální vyhlášení Blízkého východu za bezjadernou zónu. Informuje o tom americký deník Wall Street Journal, podle kterého Američané o takovém plánu jednají s Egyptem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

balistická raketa /ilustrační foto/

balistická raketa /ilustrační foto/ | Foto: FAS

V pondělí má v New Yorku začít konference OSN o nešíření jaderných zbraní. Právě s tím souvisí nová iniciativa, která se týká Íránu a také Izraele.

Předpokládá se, že západní státy budou chtít na konferenci mluvit hlavně o Íránu a jeho údajné snaze opatřit si jaderné arzenály. Egypt a další muslimské státy ale požadují, aby byl za bezjadernou zónu vyhlášen celý Blízký východ, kde je jedinou zemí s nukleárními hlavicemi Izrael.

Přehrát

00:00 / 00:00

bezjaderná zóna.mp3

Spojené státy mají od 60. let s Izraelem tajnou dohodu, podle které na jaderné zbraně židovského státu neupozorňují a ani ho netlačí k podpisu úmluvy o jejich nešíření.

Američané teď ale připouštějí, že v zájmu získání mezinárodní podpory k tlaku na Teherán budou muset udělat muslimskému světu nějaký ústupek. A ten se může dotknout jejich izraelského spojence.

Břetislav Tureček, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme