Spojené státy navrhnou Rusku znovu seškrtat jaderný arzenál, domnívá se tisk

Washington navrhne Moskvě další snížení počtu jaderných zbraní. S odvoláním na zdroje v americké administrativě o tom píše dnešní vydání listu Kommersant. Podle něj iniciativu oficiálně v Rusku předloží během nadcházející návštěvy Moskvy náměstkyně amerického ministra zahraničí Rose Gottemoellerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká jaderná ponorka USS Maine | Foto: US NAVY

Spojené státy podle deníku Kommersant navrhnou Rusku omezení jaderného arzenálu o polovinu, zhruba na tisíc jaderných hlavic. Iniciativa vychází z tajného memoranda, které americkým strategickým silám stanovuje nové cíle.

V nové smlouvě START podepsané v Praze v dubnu 2010 se Moskva a Washington zavazují, že do sedmi let omezí počet jaderných hlavic na 1550 kusů na každé straně. Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní.

Současná dohoda mezi Moskvou a Washingtonem, podepsaná v roce 2010 v Praze, umožňuje oběma stranám disponovat 1900 hlavicemi.

Ruská strana podle listu Kommersant přijala návrh chladně. Důvodem jsou podle deníku obavy z reakce části armádního vedení, které má slíbené finance na vývoj těžké balistické rakety SS-27.

Jak deník s odvoláním na americké zdroje uvádí, v případě odmítnutí ruskou stranou je Washington připraven začít snižovat počet jaderných zbraní jednostranně.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme