Spojené státy naznačily podporu začlenění Hamásu do palestinské vlády

Vytvoření palestinské vlády národní jednoty za účasti Hamásu by bylo krokem správným směrem. Prohlásil to zmocněnec amerického prezidenta Baracka Obamy pro Blízký východ George Mitchell. Za předchozího prezidenta Geroge Bushe Spojené státy spolu s Izraelem tvrdily, že vládu, ve které by byl Hamás, je nutné bojkotovat. Argumentovaly tím, že islamisté odmítají uznat Izrael a vzdát se ozbrojeného boje proti němu. Stejný názor má oficiálně i Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ozbrojenec Hamasu | Foto: Archiv ČRo

Jak ale včera upozornil zástupce Hamásu v Libanonu Usáma Hamdán, činitelé jeho organizace se diskrétně setkávají se členy Evropského parlamentu, takže bojkot se prý pomalu drolí.

Hamás vyhrál před třemi lety demokratické volby a odstavil od moci hnutí Fatah vedené palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Před dvěma lety obě organizace a na několik měsíců vytvořily vládu národní jednoty.

Američané ale spolu s Fatahem chystali odstranění islamistů. Vzájemné boje nakonec vyústily v ovládnutí pásma Gazy Hamásem, zatímco Fatah kontroluje západní břeh Jordánu.

O usmíření obou frakcí se pokouší Egypt, Izrael se dosud snažil tento proces sabotovat.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme