Žádost Trumpovy vlády neprošla. Nejvyšší soud zamítl obnovení poprav na federální úrovni

Nejvyšší soud ve Washingtonu zamítl žádost vlády prezidenta Donalda Trumpa o obnovení trestu smrti od příštího týdne. Soud žádost vlády odmítl, aby mohla obejít rozhodnutí soudu nižší instance, a nařídil přezkoumání případu u federálního odvolávacího soudu.

Spojené státy americké Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký soud (ilustrační foto). | Foto: Chip East | Zdroj: Reuters

Kvůli verdiktu Nejvyššího soudu nesmí příští týden americká vláda vykonat první dva federální tresty smrti po 16leté pauze. Poslední federální vězeň byl popraven v roce 2003. Letos v červenci americké ministerstvo spravedlnosti rozhodlo o obnovění poprav vězňů odsouzených federálními soudy. Celkem měli být popraveni čtyři vězni, dva příští týden a dva v lednu.

Jedním z federálních trestanců, které trest smrti čeká, je Daniel Lewis Lee, hlasatel výlučnosti bílé rasy, jenž v Arkansasu zavraždil tříčlennou rodinu včetně osmileté dívky. Dalším je Lezmond Mitchell, vrah starší ženy a její vnučky.

Některé státy americké unie výkon trestu smrti nezastavily, popravy pokračují například v Texasu, Georgii nebo Jižní Karolíně. Od roku 1976, kdy se ve Spojených státech amerických znovu začalo popravovat, zemřelo tímto způsobem přes 1500 lidí. 

ČTK, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme