Spojené státy nebudou zvyšovat počet vojáků v Iráku

Americká vláda tvrdí, že v Iráku není potřeba více vojáků, a proto tam další jednotky posílat nebude. V současné době mají Spojené státy v Iráku asi 135 tisíc mužů. Prezident Bush, který ozbrojené síly a občany oslovil na vojenské základně Ford Bragg v Severní Karolíně, odmítl stanovit datum pro odchod vojáků z Iráku. Ohlasy na Bushův projev shrnuje z Washingtonu zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/EPA

Kritici amerického postupu v Iráku z řad kongresmanů tvrdí, že na úspěšné protiteroristické a protipovstalecké operace v Iráku nemají Spojené státy na místě dost vojáků. Pentagon ale tvrdí, že velitelé v Iráku další jednotky nepožadují, a nejvyšší velitel, prezident Bush neplánuje, že by je tam z vlastní iniciativy poslal.

Opoziční demokraté oslovují netrpělivé Američany, kteří chtějí, aby byl v Iráku nastolen pořádek co nejrychleji a vojáci a rodiny věděli, kdy se jednotky začnou stahovat domů.

Americká média si všímají zejména prezidentova výroku, že oběti v Iráku za bezpečnost Spojených států stojí, a jeho žádosti, aby veřejnost nelehkou misi podpořila.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme