Spojené státy nechtějí, aby skotská vláda pustila na svobodu libyjského atentátníka
Spojené státy protestují proti případnému propuštění libyjského atentátníka Abd al-Báseta Mikrahího na svobodu. Sedm amerických senátorů proto poslalo skotské vládě dopis. V něm vyzývají, aby muže odsouzeného za bombový útok v Lockerbie v roce 1988, nechala ve vězení odpykat celý doživotní trest.
Strůjce atentátu, který trpí rakovinou prostaty, by na svobodě nerada viděla také americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
"Myslím, že je velmi špatné propustit někoho, kdo je ve vězení na základě důkazů účasti na tak strašném zločinu. Vyzýváme skotskou vládu, aby takový krok neučinila a doufáme, že naši výzvu vyslyší."
Skotské úřady se zatím vyhýbají odpovědi na otázku, kdy bude Abd al-Báset Mikrahí propuštěn. Podle BBC se vrátí do Tripolisu už tento týden, kdy začíná ramadán.
Libye už jednou o propuštění etentátníka žádala
Ve Skotsku může být propuštěn na svobodu vězeň, který je nemocen a zbývají mu tři měsíce života. Mikrahí trpí pokročilou rakovinou prostaty.
Pozůstalí po obětech chystané rozhodnutí rovněž kritizují. Někteří však připouštějí, že Mikrahího podíl nebyl nikdy jednoznačně prokázán. Očekává se, že on sám bude usilovat o další stání odvolacího soudu a zproštění viny.
Libye požádala o transfer Mikrahího už loni v květnu, žádost ale byla soudy zamítnuta s odůvodněním, že zdravotní stav Mikrahího je natolik uspokojivý, že může ještě několik let žít. Podle skotských zákonů si totiž musí doživotně odsouzení jedinci odsedět minimálně 27 let ve vězení, poté mohou požádat o propuštění.
Při bombovém útoku na let číslo 103 společnosti PanAm zemřelo 189 amerických občanů z celkového počtu 207 obětí.
Přečtěte si také:
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
OSN odvolala sankce za Lockerbie
Libye přiznává odpovědnost za tragédii z Lockerbie
Včerejším rozsudkem kauza Lockerbie nekončí