Spojené státy nedovolí Rusku vetovat americké bezpečnostní zájmy v Evropě

Spojené státy nedovolí Rusku vetovat své plány vybudovat ve střední Evropě protiraketovou základnu. Po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to v Moskvě oznámila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Současně se oba politici dohodli na zmírnění vzájemných slovních výpadů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová a Sergej Lavrov

Condoleezza Riceová a Sergej Lavrov | Zdroj: ČTK

Condoleezza Riceová se shodla s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na tom, že vztahy obou zemí nesmějí být rukojmími předvolebních kampaní. Spojené státy i Rusko čekají totiž příští rok prezidentské volby a tím vzrůstá i nervozita a napětí ve vzájemných vztazích. Riceová i Putin, jehož slova tlumočil na závěrečné tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, chtějí zmírnit rétoriku při veřejných polemikách a soustředit se na řešení konkrétních témat.

Posun byl zaznamenán ve sporu o status jihosrbského Kosova. Ruská strana se shodla s ministryní Riceovou, že nalezení kompromisu v této záležitosti je možné, ruské veto vůči plánu OSN na faktickou samostatnost Kosova není podle Lavrova na pořadu dne.

Naopak ani náznak shody se nepodařil najít v otázce plánované výstavby americké protiraketové základny ve střední Evropě. Putin vybudování amerického radaru v Česku a základny s protiraketami v Polsku rezolutně odmítl. Podle ministryně Riceové ale o tom, jestli bude nebo nebude projekt realizován, nemůže rozhodovat Moskva.

Krizi ve vztazích v Moskvě řešil i německý ministr zahraničí

Zažehnat krizi mezi Evropskou unií a Moskvou se dnes pokusil také šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Kvůli vetu nové smlouvy o strategické spolupráci je totiž ohrožen páteční summit v jihoruské Samaře. Smlouvu odmítli tři členské státy Unie. Nejostřejší spory s Ruskem má z členských zemí EU Polsko. Moskva totiž uvalila na polské maso embargo. Protirusky jsou naladěny i pobaltské státy, zejména Estonsko.

Jak Radiožurnálu řekl Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů, atmosféra v Samaře bude zřejmě hodně napjatá. "Odcizení nastává i mezi Ruskem a některými starými členskými zeměmi, jako je například Německo, které poměrně otevřeně podpořilo Estonsko v konfliktu s Ruskem. Podobně lze očekávat mnohem opatrnější postup ze strany nového francouzského prezidenta. Takže já myslím, že všechny ty otázky, které se týkají jak Kosova, tak energetické bezpečnosti, v této chvíli nebude mít nikdo sílu ani ochotu řešit," říká Kratochvíl.

Kromě smlouvy o strategickém partnerství by se na schůzce zástupců Bruselu a Moskvy mělo také mluvit o uvažované americké protiraketové základně ve střední Evropě.

Marie Matúšů, Jan Prokeš, Josef Pazderka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme