Americký nejvyšší soud bude o zveřejnění Trumpových daňových výkazů jednat přes video

Nejvyšší soud Spojených států v pondělí oznámil, že si v květnu prostřednictvím telekonference vyslechne ústní vyjádření ve sporu ohledně toho, zda musí prezident Donald Trump zveřejnit své daňové výkazy. V důsledku pandemie způsobené koronavirem bude soud skrze telekonference řešit i další případy. Informovala o tom agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

O zveřejnění daňových výkazů šéfa Bílého domu dlouhodobě usiluje hned několik výborů Sněmovny reprezentantů, ovládané od předloňských kongresových voleb demokraty. Vedle sněmovny se snaží k dokumentům pro berní úřady dostat také prokuratura státu New York. Její požadavek schválil soud, Trumpovo odvolání pak zamítl soud vyšší instance.

Americký nejvyšší soud pak loni v prosinci pozastavil výkon verdiktu odvolacího soudu, podle kterého musejí americká banka Capital One a německá Deutsche Bank vydat Kongresu USA Trumpovy finanční záznamy. Těsnou většinu v soudu mají konzervativní soudci nominovaní Trumpovými republikány.

Amerikanista: Šance na znovuzvolení Trumpa jsou velké, voličům imponuje jeho ‚silácké vystupování‘

Číst článek

Trumpova odvolání ve třech případech, v nichž chce zabránit zveřejnění svých finančních záznamů výborům Sněmovny reprezentantů a newyorské prokuratuře, byla kvůli koronaviru 16. března odložena.

Prezidentské volby

Nejvyšší soud se v květnu také bude prostřednictvím telekonference zabývat otázkou, jež se týká komplikovaného systému prezidentských voleb v USA. Zaměřit by se měl na to, zda budou členové sboru volitelů moci porušit svůj závazek podpořit kandidáta, který ve státě získá nejvíce hlasů, uvedla mluvčí soudu Kathy Arbergová.

Sanders vzdal boj o demokratickou kandidaturu na prezidenta USA. Uvolnil tak cestu Bidenovi

Číst článek

Sbor volitelů je instituce vytvořená na základě ústavy, která po volbách oficiálně volí prezidenta. Sbor má 538 členů, počet volitelů za jednotlivé státy odpovídá zastoupení poslanců ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu. Volitel sice může hlasovat pro kteréhokoli kandidáta, názor voličů je ale ve většině případů pro volitele určující.

Existence sboru volitelů má historické kořeny. Zakladatelé USA nevěřili ve schopnost "prostého lidu" zvolit si prezidenta přímo a dali státům právo vybrat si své delegáty. Systém ale také zároveň zajišťuje podstatnější hlas státům s nízkým počtem obyvatel. V případě přímé volby by totiž důležitost méně lidnatých států výrazně poklesla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme