Spojené státy odsoudily násilí v Egyptě a vyzvaly k jeho zastavení

Spojené státy americké vyzývají k zastavení násilí v Egyptě. Při zásahu proti stoupencům bývalého prezidenta Mursího tam včera zemřelo víc než 300 lidí a další krvavé protesty zřejmě budou následovat. Vláda vyhlásila výjimečný stav a viceprezident dočasné vlády Muhamed Baradej rezignoval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívrženci Muhamada Mursího se v Egyptě střetli s policií

Přívrženci Muhamada Mursího se v Egyptě střetli s policií | Zdroj: Reuters

„Násilí nic nevyřeší v Egyptě ani nikde jinde,“ prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. Washington odsuzuje zásah proti demonstrantům a další kroky egyptské vlády: „Jsme také důrazně proti návratu země do výjimečného stavu,“ dodal šéf americké diplomacie.

Washington ale - aspoň zatím - neoznámil žádné sankce, které by Spojené státy proti Egyptu zavedly. Poskytuje mu přitom vojenskou pomoc v hodnotě přes 1,3 miliardy dolarů, tedy asi 26 miliard korun. Spojené státy však zvažují zrušení plánovaného společného cvičení s egyptskou armádou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Egyptě sleduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Násilnosti odsoudila i řada dalších západních zemí. Postup vlády při rozhánění demonstrací kritizovall i britský premiér David Cameron. „Když se na situaci v Egyptě podíváme komplexněji, tak tohle násilí nic neřeší. V Egyptě je zapotřebí skutečný přechod ke skutečné demokracii. To ale znamená kompromis obou stran, stoupenců prezidenta Mursího i armády," řekl.

Na dodržování zákazu nočního vycházení dohlíželo v Káhiře velké množství policistů a vojáků. Výjimečný stav platí po celé zemi. Policie během noci rozehnala i největší protestní ležení u mešity Raba al-Adavíja v Káhiře. V ulicích hlavního města byl překvapivý klid.

„Nedovolíme žádné další protestní tábory na kterémkoliv místě v Egyptě, bez ohledu na počet obětí, který by si zásahy měly vyžádat," řekl ministr vnitra Muhamad Ibráhím. „Konfrontace s demonstranty vzala životy 43 policistům," dodal.

Ministerstvo zahraničí varuje turisty před cestami po Egyptě

Číst článek

Někteří z nich zemřeli během útoků islamistů na policejní stanice. V reakci na tvrdý zásah policie proti islamistickým ležením v Káhiře vypálili stoupenci Muslimského bratrstva také několik koptských kostelů a dalších církevních nemovitostí. Podobné útoky se i nadále očekávají především ve venkovských provinciích Egypta.

Ministr vnitra řekl, že se bezpečnost v Egyptě brzy vrátí na úroveň, kterou měla před sesazením prezidenta Mubáraka. Reagoval tak zřejmě na to, že Egypťané si po pádu Mubarakova režimu stěžovali na slabou roli policie, špatnou situaci v běžné pouliční bezpečnosti či kriminalitě.

Jeho slova však trochu působila jako vzývání starých časů a bývalého režimu. Posílení autority policie s sebou může přinést i to, proti čemu Egypťané původně revoltovali, tedy policejní zlovůli, brutalitu i mučení při výsleších. Včerejší brutální policejní zásah návrat starých zvyků naznačoval.

Vít Pohanka, Štěpán Macháček, Ondřej Himmer, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme