Spojené státy odstoupí od pařížské klimatické dohody. Je moc drahá, tvrdí Trump

Americký prezident Donal Trump oznámil plán na odstoupení od pařížské klimatické dohody. Smlouva podepsaná 195 zeměmi je podle něho pro Američany neúnosně drahá. Prezident to oznámil na prohlášení přímo z Bílého domu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Abych splnil svou povinnost chránit Ameriku a její občany, Spojené státy vystoupí z pařížské dohody o klimatu. Začneme ale vyjednávat o návratu buď k pařížské dohodě, nebo jakékoliv jiné, která bude férová k USA a jejím pracovníkům, lidem a plátcům daním," řekl americký prezident Donald Trump.

Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí neférově vysokou cenu proti dalším zemím.

"Tahle dohoda se méně týká klimatu a více toho, jak získávají ostatní země finanční výhody na úkor Spojených států," prohlásil prezident, který dnešní krok označil za další ze splněných předvolebních slibů.

„Byl jsem zvolen voliči v Pittsburghu ne v Paříži. Slíbil jsem, že odstoupím nebo projednám každou dohodu, která nebude dloužit americkým zájmům," komentoval dále Trump své rozhodnutí.

Demokratický starosta Pittsburghu Bill Peduto v reakci na jeho slova na twitteru ujistil, že město bude pokračovat v plnění pařížské dohody "pro naše lidi, naši ekonomiku a budoucnost".

USA jsou spolu s Čínou největší znečišťovatelé ovzduší na světě. Obě země dohodu ratifikovaly loni a Čína dnes přislíbila, že bude dohodu z roku 2015 ctít bez ohledu na rozhodnutí USA. 

Od odstoupení od klíčového dokumentu, který je celosvětovým ujednáním o ochraně před šířením škodlivých emisí, Trumpa v minulých dnech varovala řada světových osobností. Klimatickou dohodu podporuje i prezidentova dcera a poradkyně Ivanka spolu se svým mužem Jaredem Kushnerem.

S Trumpem nesouhlasí Obama ani Musk

Na zprávu o odstoupení od klimatické dohody už reagoval i bývalý prezident Barack Obama. Trump a jeho vláda podle něj zahazují budoucnost. Podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že se státy USA, města a firmy vzepřou tomuto kroku a vyvinou ještě více úsilí k ochraně planety.

V reakci na Trumpovo vyjádření se vzdal pozice prezidentova poradce například podnikatel a miliardář Elon Musk. Odstoupení od smlouvy podle něj nepomůže ani Americe ani zbytku světa.

Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta lituje i Evropská unie. Uvedl to eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Cañete. Svět podle něj může v boji s klimatickými změnami i nadále počítat s evropským vedením. Zástupce komise v prohlášení uvedl, že EU po americkém kroku posílí svá stávající partnerství a bude hledat nová od největších světových ekonomik po nejmenší ostrovní státy, které jsou klimatickými změnami ohrožené.

Proti Trumpovi se postavili i další významné osobnosti světové politiky. Svůj nesouhlas vyjádřili například francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová, bývalý americký viceprezident Al Gore nebo slovenský prezident Andrej Kiska. 

Generální tajemník OSN António Guterres v úterý konstatoval, že ty, kdo se rozhodnou nevsadit na ekologické technologie, čeká šedivá budoucnost.

Naopak českého ministra životního prostředí Brabce Trumpovo rozhodnutí odstoupit od pařížské dohody o klimatu nepřekvapilo. Je přesvědčen,že dohoda se tím nezhroutí.

jra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme