Spojené státy odstupují od smlouvy ABM

Prezident Spojených států oznámil Rusku, že USA odstupují od smlouvy o nerozmisťování systémů protiraketové obrany. Washington chce ABM zlikvidovat, aby mohl pokračovat ve svém programu protiraketové obrany. Bush ale zdůraznil, že jeho nová obranná strategie není namířená proti Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin ale promtpně reagoval, že odstoupení od smlouvy je "chybou". NATO, jehož je USA členem, zatím na tuto zprávu oficiálně nezareagovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketová střela | Foto: Kwai Web

"Prezident Putin a já jsme se také shodli, že moje rozhodnutí odstoupit od této smlouvy nijak neohrozí náš vztah nebo bezpečnost Ruska. Jak prezident Putin řekl v Crawfordu, jsme na cestě k naprosto odlišnému vztahu. Studená válka už dávno skončila. Dnes se zbavujeme posledního dědictví."

"Jeden ze signatářů Sovětský svaz už neexistuje jako neexistuje nepřátelství, které kdysi obě země vedlo k tomu, aby udržovali tisíce jaderných zbraní v pohotovosti namížené proti sobě. ... Události z 11. září nám daly všem jasně najevo, že nejhorší hrozby pro naše země nepřicházejí navzájem ale od teroristů, kteří útočí bez varování. Prezident Bush dále připomenul, že jeho úkolem jako vrchního velitele ozbrojených sil je především ochraňovat obyvatele své země, a proto "nemůžu a nedovolím, aby Spojené státy zůstaly zavázané smlouvou, která nám zabrání budovat efektivní obranu."

Ruský prezident Vladimír Putin na rozhodnutí Spojených států reagoval bleskově. Podle Putina je i za této situace Rusko schopno zajistit svoji bezpečnost. Mimořádné vystoupení prezidenta přineslo oficiální reakci Moskvy na rozhodnutí Washingtonu. Vladimir Putin v něm lakonicky konstatoval: "Považujeme toto rozhodnutí za chybné." Moskva podle Putina nepřistoupila na to, aby rovněž smlouvu z roku 1972 opustila. Naopak udělala všechno pro její zachování. Smlouva byla podle Putina jedním ze základních pilířů odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení. Ruský prezident v televizním projevu ujistil veřejnost, že ani po rozhodnutí Washingotnu zemi nehrozí žádné nebezpečí. "Rusko tak jako Spojené státy narozdíl od jiných jaderných mocností už dávno disponuje efektivním systémem protiraketové obrany," uvedl Vladimír Putin.

NATO, jehož je USA členem, zatím na tuto zprávu oficiálně nezareagovalo. Evropští spojenci v Severní alianci už předtím dali několikrát najevo znepokojení, že konec smlouvy ABM může vést k dalšímu závodu ve zbrojení. Mluvčí NATO prohlásil, že ABM je dvoustranná dohoda mezi USA a bývalým Sovětským svazem, a tak ji Aliance posuzuje. "Nemáme žádné oficiální reakce. NATO se o tuto věc zajímá, ale spojenci o ní zatím nediskutovali," řekl mluvčí. Pozorovatelé tvrdí, že evropské členy NATO nejvíce zajímá, jak bude svět po americkém vypovězení smlouvy vypadat. Je důležité, jak se k americkému stanovisku postaví Rusko a jak bude zapojené do budování nových protiraketových systémů. "Evropa nechce nové zbrojení," řekl v Bruselu nejmenovaný diplomat NATO. Ruský prezident Putin nedávno řekl, že vypovězení smlouvy ABM a americká protiraketová obrana se neprojeví na zlepšujících se vztazích mezi Moskvou a Západem.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme